Dnes je 21. 11. 2024
svátek má Albert

Kamenického stezka provede krásami Semilska

Kamenického stezka provede krásami Semilska a ukáže Peretku i Jiřičku

Propagátor turistiky a autor řady turistických publikací Jan Kamenický, který byl semilským rodákem, dal jméno turistické stezce vedoucí právě tímto regionem. Je dlouhá necelých šest kilometrů a otevřena byla 15. května 1941.

Krátká vycházka s krásnými výhledy je přesně to, co se dá zvládnout i s malými dětmi. Navíc, na půvabné názvy vyhlídek mohou rodiče či prarodiče vymyslet pro děti příběhy, které udělají z vycházky dobrodružnou výpravu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kopáňka – louka u první vyhlídky s lavičkou u vstupu na lesní stezku, vyhlídka na Semily a možný příchod od parkoviště v horním Bítouchově

Peretka – první vyhlídka s pohledem na jez, vyhlídka nese název po Italovi jménem Peretti, který zde pracoval na stavbě železničního tunelu v letech 1856 až 1857, oženil se a usídlil se v Bítouchově. Po jeho smrti se vdově začalo přezdívat Peretka.

Jiřička – druhá vyhlídka, na protilehlém břehu Jizery leží Sokolí skála neboli Falkenstein a Krkavčí skála s vyhlídkou. Není doložen původ vzniku názvu, je možné, že se vztahuje k jiřičkám, které zde mohly hnízdit

U Peršinky – třetí vyhlídka

Moravská Jiřička – vyhlídka v místní části Morava

U Bakala – je pojmenována podle místního občana jménem Bakala

U bukového mezníku – bukový mezník tvořil hranici mezi majetky a mezi obcemi Bítouchov a Spálov. Vyhlídka je ve špatném stavu, není k ní zajištěn přístup.

Myší skálaještě než se začne po Kamenického stezce stoupat na úbočí vrchu Měděnec, dostanou se turisté za obcí Spálov ke skále, která se tyčí nad údolí Jizery a poskytuje rozhled do kraje, na sbíhající se údolí a na soutok Kamenice s Jizerou. Jmenuje se Myší skála – též nazývána Mišek, Mniší skála nebo Myšková skála – a nachází se na ní asi nejznámější vyhlídka zdejšího kraje. Skála s okolním pozemkem je od roku 1926 ve vlastnictví Klubu českých turistů a ten na ní v roce 1926 otevřel turistickou vyhlídku.

Výstup na ni však není tak pohodlný, jako na ostatní vyhlídky zdejšího kraje. Je třeba za pomoci řetězů vystoupat kolem skály a využít trochu lezeckou techniku. Ti, kdožna plošinu vystoupají, nebudou litovat. Rozevře se před nimi výhled do kraje na dvě údolí, na elektrárnu a řeku Jizeru a v dálce na část Železného Brodu s panoramatem zdejší zvlněné krajiny a na severu s Jizerkami v pozadí.

alt