Komunální volby skončily dne 21.10. 06 výsledkem ODS 11 mandátů, ČSSD 4, Strana zelených 3, KSČM 3, SOS pro Českou Lípu (což je sdružení dvou liberálních stran – US DEU a Strany pro otevřenou společnost) 2 mandáty, SNK ED 1, Unie pro sport a zdraví 1.
ODS tedy jasně zvítězila, ale nadpoloviční většinu nedosáhla. Pro pokračování své politiky ve městě nutně potřebovala získat další mandáty koaliční smlouvou s dalším partnerem. K prvému jednání mezi SOS pro Č.L. došlo v pondělí 23.10. Hlavním vyjednavačem za ODS byl pan hejtman Petr Skokan, další Hana Moudrá a Jan Stejskal. Za SOS pro Č.L. paní Lucie Trnečková, pánové Ladislav Záruba, Michal Petříček, Martin Aschenbrenner, Tomáš Vlček.
Bylo konstatováno, že v celé řadě věcí se programy stran shodují – péče o sídliště, výstavba opožděného domova důchodců, koupaliště v Dubici cestou venkovních bazénů atd. Mluvili jsme také o obsazení rady města či o možném místostarostovi. Problém nastal u divadla. Stávající projekt tak, jak jsme ho znali, jsme nepodporovali. Vždyť tato tzv. stavba trvá již 5 let, posuny vidět nejsou a záležitost se stává veřejně podezřelou a je na úrovni jen upravené rezervované parcely. Odpovídal pan hejtman. Nejedná se jen o divadlo, ale jde o multifunkčí centrum se širším uplatněním, divadlo je pouze jedna jeho funkce. Umístění v dané lokalitě není špatné, oživí život České Lípy ve večerních hodinách, prospěch budou mít provozovatelé kaváren a restaurací na náměstí a okolí, večer lze parkovat na náměstí, toto centrum se může stát ikonou města jako nyní Unionka a Vodní hrad a kromě toho se do lokality již nainvestovalo 10 milionů.
Naše odpověď: jistě, je to možné...ale cenově nejasné a pro Českou Lípu příliš velký projekt. Náš návrh: renovace Jiráskova divadla. ODS: Jiráskovo divadlo končí, má povolenou činnost jen do určitého data, nevyhovuje normám. Na multifunkční centrum je státní dotace 30 milionů Kč a na jeho stavbu je vyhrazeno 100 milionů. Náš návrh: vrátit státní dotaci a ušetřené peníze dát na sídliště, popř. uvažovat jinou lokalitu. ODS: vrácení dotace provází penále, které je vyšší než sama dotace.
Na tomto místě jednání bylo zřejmé, že otázka tzv. divadla je už dost složitá, trvající 5 let a provázena různými typy smluv, jejichž obsah jsme samozřejmě neznali. Tyto smlouvy existují a jsou zřejmě platné a zavazují obě strany, tj. město i poskytovatele, právní důsledky zrušení smluv neodhadnutelné. Dali jsme tedy požadavek, aby veškeré existující větší investiční akce města byly zrevidovány, provedena jakási inventura, jaký byl záměr, kolik se proinvestovalo, jak se záměr podařil či nepodařil, jaký je stav, jaké jsou další vyhlídky a kolik to bude stát.
Veřejnost musí být přehledně a jasně informována, jaký je stav věci. S tím ODS souhlasila. S tímto stavem a příslibem dalšího jednání jsme se rozešli.
Mezi tím Strana zelených organizovala jednání demokratických stran (mimo ODS a KSČM). Smyslem jednání ve středu 25.10. v Klášterní bylo nalezení jakéhosi modu vivendi společného postupu vůči ODS a tak zajistit omezení moci ODS na radnici. Nikdo nehovořil o vyřazení ODS z politické hry, ale spíše o limitaci jejích možností. Byli přítomni zástupci za SZ, ČSSD, SOS, a JUDr. Riedl. Schůze tedy měla hodnotu 10 mandátů. Tento blok však trpěl slabinami. JUDr.Riedl prohlásil, že se bude řídit spíše svým individuálním postojem, o zástupci za SNK ED jsme předpokládali, že bude podporovat ODS. U ČSSD jsme měli indicie, že spíše nechtějí být v opozici.
Opozice tedy byla nejednotná. Za těchto okolností se v naší pracovní skupině prosadil poměrně nekompromisní názor Lucie Trnečkové, našeho lídra. Žádat na ODS maximum našeho programu a post místostarosty na radnici, a samozřejmě náležitá místa ve výborech a komisích. Pokud tohoto nedosáhneme, pokud více neotevřeme politiku města – jdeme do opozice.
Ve středu 25.10. v 17.00 hod. došlo k 2. jednání s ODS. Ve výsledku přijala ODS naše personální návrhy i programové požadavky, nehodlala však ustupovat v problému „divadla“. Byli jsme vyzváni ke zhotovení naší varianty Programového prohlášení. Obě strany si nechaly čas na rozmyšlenou a k definitivnímu dojednání zatím nedošlo.
Po nás nastupovala k jednání ČSSD. V závěru došlo k určité dohodě mezi ČSSD a ODS. Je zásluhou zástupců ČSSD a dobrou vizitkou ODS, že do navrhované koaliční smlouvy instalovali tzv. blokační prvek. Ten říká, že nehledě na 4 zástupce ODS v radě města (a tedy majoritu) musí mít ODS vždy souhlas alespoň jednoho koaličního partnera k dosažení svého usnesení.
V MZ se ODS musí spoléhat na podporu svých koaličních partnerů, tam většinu nemá. V našem městě tedy neexistuje vláda jedné strany, vládne zde koalice, která má jinou hodnotu než ta z roku 2002. V roce 2002 byla ze hry vyřazena ČSSD a liberálové nebyli nijak výrazně zastoupeni. Spíše se tehdy jednalo o regionální politická sdružení bez výraznější politické profilace, což možná bylo spíše na škodu. Ve výsledku se politika města více uzavřela. Prosím čtenáře, aby si uvedené dobře promyslel.
Na závěr jednání nás postihla nepříjemná záležitost. Náš lídr paní Lucie Trnečková byla hospitalizována na delší dobu a to narušilo naši komunikaci a projednávání věcí. Chci říci, že my všichni v našem sdružení SOS pro Českou Lípu nejsme politici a snažili jsme se pracovat ve volební kampani a při jednáních co nejlépe. Ke konci třítýdenní aktivity už byla únava velmi silná. Nakonec jsme se tedy rozhodli do koalice s ODS, ČSSD a zástupcem SNK ED vstoupit. Liberální varianta politiky v našem městě byla posílena a má další, lepší šanci.
Naše voliče prosím o zvážení … na jednoho našeho odpůrce divadla je pět voličů ODS, asi tedy příznivců divadla, to je prostě demokracie a musíme to vzít na vědomí. Prostě jsme nemohli prosadit silou 2 mandátů zrušení „divadla“. Další věc ke zvážení – ODS mohla kdykoliv přerušit jednání, měla již dostatečný počet mandátů a odsunout nás do opozice. Věděli jsme o této situaci a s úlohou v opozici jsme byli smířeni.
Ještě 28. 10. ráno (den před podpisem koaliční smlouvy) jsem „hrál na nervy“ paní zastupující starostce Haně Moudré, když jsem se ještě snažil jednat o divadle a případném předání jednoho mandátu v radě, třeba pro SZ. Nijak jsme nezapomněli na majitele nemovitostí v blízkosti, kteří vyjadřují obavy z poškození svých domů stavbou. Měl by být ještě čas otevřít příslušné smlouvy a podívat se, jak jsou tyto záležitosti ošetřeny.
Naše heslo „Změna je nutná“ stále platí. Náš místostarosta Mgr. Tomáš Vlček bude mít dost práce a já, jak to bude možné, budu také pomáhat. Kolegové z ČSSD jsou též nakloněni tomu více informovat veřejnost a provést inventuru investičních akcí města. Sama ODS je v dosavadních jednáních zcela korektní.
V redakci Městských novin zasedne pan Mgr. Lubomír Šádek, bude mít tyto věci na starosti. Koaliční smlouva a Programové prohlášení jsou veřejné listiny, a budou-li mít media zájem, lze je dát k dispozici.
Pro přesnost, byl jsem účastníkem všech jednání kromě jediného, tj. jednání s ODS ve středu 25.10., protože ve stejnou dobu jsem byl v Klášterní. Byl jsem ale vzápětí o schůzce přehledně informován našimi zástupci.
A na závěr trochu osobní sdělení. Vážení spoluobčané, nebudu chodit na MZ, abych tam pil celkem nechutnou kávu a jedl celkem chutnou, ale studenou bagetu se šunkou. A kašpárky mám rád pouze v loutkovém divadle. Když bych došel k závěru, že koalice neumožňuje práci podle mého občanského svědomí, pak se na tom podílet nebudu. Nechme si ale nějaký čas a pak uvidíme. Za SOS pro Českou Lípu děkuji našim voličům a prosím o pochopení a samozřejmě uvítáme vaše podněty.
MUDr. Ladislav Záruba (člen US DEU), spíše lékař, přírodovědec a občan než politik