Za skladování obrovského množství odpadu dovezeného tajně z Německa dostala již před čtyřmi měsíci pokutu 300.000 korun. ČTK to v pátek řekla Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci (ČIŽP).
ČIŽP kromě pokuty podnikatelce nařídila, aby v Sosnové nebyly 1. května už žádné odpady. Na začátku letošního roku jich tam z původních asi 7000 tun zbývalo přibližně 2600 tun.
"Do čtvrtka nákladní auta odvezla ze Sosnové dalších 800 tun odpadů. Věříme, že 1. května odtamtud zmizí všechny odpady nebo tam najdeme jen malé zbytky. Čím více odpadů v Sosnové po vypršení lhůty pro jejich odstranění zůstane, tím větší pokutu podnikatelka dostane," uvedla Hráská.
Inspektoři prověřují odvážení odpadů ze Sosnové několikrát týdně. Podle nich již odpady až na jedinou výjimku neleží venku jako dříve, ale jen ve třech budovách.
"V odpadech soudní znalec neobjevil žádné nebezpečné příměsi, jež by ohrožovaly lidi v okolí a životní prostředí. Dnes jsme skládku v Sosnové kontrolovali společně s policisty a necítili jsme tam ani žádný zápach," upozornila Hráská.
Starostka Sosnové Vlasta Pátková si skládku odpadů na takzvané Ramši obhlédla naposledy ve čtvrtek a obává se, že šluknovská podnikatelka nestihne do 1. května všechny odpady zlikvidovat.
"Zbytky odpadů jsem viděla i venku, a pokud vím, tak i bývalý teletník a seník jsou ještě téměř plné. Jak se začíná oteplovat, šíří se od budov stejně jako loni v létě a na podzim zápach a okolní obyvatelé mají strach i z much a hlodavců," uvedla starostka.
Na Ramši stojí 12 domů a nejbližší z nich dělí od skládky odpadů necelých 50 metrů. Pátková věří, že odpady v Sosnové někdo nezapálí jako v Libčevsi na Lounsku. Dým z požáru by zasáhl nejen Sosnovou, kde žije přes 700 obyvatel, ale i jižní okraj čtyřicetitisícové České Lípy.
V Sosnové se v odpadu kromě plastů vyskytuje také nejvýše sedm procent textilu, dřeva nebo kovů. V Libereckém kraji leží zhruba 8000 tun německého odpadu v Arnolticích, v Černousích a v Dolní Řasnici na Frýdlantsku. Jde převážně o textil a o plasty. Ze všech míst musí zmizet do konce září. V Arnolticích a v Dolní Řasnici vzniknou třídicí linky a odpady z nich poputují k dalšímu zpracování. Podnikatelka z Frýdlantu dostala za nelegálně dovezené odpady pokutu 250.000 korun.