Na druhém místě se umístil Prysk na Českolipsku a na třetím skončil mnohem větší Jablonec nad Nisou.
Krajské město se nedostalo ani do nejlepší desítky, přestože svůj systém třídění odpadu výrazně zlepšuje. ČTK to dnes řekl Martin Lochovský ze společnosti EKO-KOM, která soutěž spolu s krajským úřadem organizuje.
Podle Lochovského se obyvatelé v Libereckém kraji do třídění odpadů stále více zapojují. Díky tomu se v kraji na osobu loni bez železného šrotu vytřídilo 25,4 kilogramu odpadu, což bylo o 26 procent více než v roce 2004. Rekordmanem je obec Prysk. Každý ze 400 jejích obyvatel dokázal loni v průměru vytřídit 70 kilogramů skla, papíru a plastů.
"Systém třídění odpadů jsme odstartovali před dvěma lety, lidé mají možnost třídit do kontejnerů a také do pytlů, které rozdáváme zdarma," řekl dnes starosta Jan Sviták.
Do soutěže se podle Lochovského zapojilo 201 z 216 obcí kraje.
"Nehodnotili jsme je jen na základě výtěžnosti, zajímala nás i hustota sítě sběrných míst, zapojení dalších subjektů, existence a využívání sběrných dvorů a také práce s veřejností," řekl Lochovský.
Pokud jde o informace pro veřejnost, je podle něho v kraji na špičce Jablonec nad Nisou. Občanům navíc nabízí i nejširší paletu třídění - celkem osmi komodit, a to do kontejnerů a plastových pytlů. Náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Radim Zika dnes bezprostředně po ocenění loňských vítězů, kteří vedle skleněných váz získali nové velkoobjemové kontejnery na tříděný odpad, vyhlásil nový ročník. Toho by se mělo zúčastnit 210 měst a obcí, protože už jen šest nejmenších, dohromady s méně než 800 obyvateli, není do systému zapojeno. Systém se podle Ziky bude dál zlepšovat, k současným 5450 kontejnerům v kraji by letos mělo přibýt nejméně 400 dalších. Z toho 272 sběrných nádob na plasty, papír a barevné a bílé sklo poskytne EKO-KOM, další kontejnery nakoupí obce.
"Cílem je, aby se v roce 2008 v kraji vytřídilo 30 kilogramů plastů, papíru a skla na osobu," dodal hejtmanův náměstek.