Jedna z nejdelších diskuzí se na posledním zasedání českolipského zastupitelstva rozpoutala o tom, zda uvolnit 800 tis. Kč, které město získalo v rámci výtěžku z provozu "hracích automatů" a z kurzových sázek, na stavbu plotu kolem Penzionu pro důchodce v Dolní Libchavě. Podle sdělení vedoucí odboru sociálních věcí chce město tento plot postavit již tři roky, ale potřebná částka se do rozpočtu nikdy nedostala.
Plot by prý být postaven na základě přání obyvatel penzionu, a to zejména těch, kteří bydlí v přízemí. Není prý výjimečné, že jim v noci někdo klepe na okna či dveře a proto se bojí i větrat, aby jim přes neoplocený pozemek někdo do bytu nevnikl oknem. Jak uvedl vedoucí odboru rozvoje města, plot by měl být v nejohroženější části zděný, jinak z pletiva. Mezi ním a penzionem by pak mohla být vybudována parková úprava pro méně mobilní obyvatele penzionu.
Nahradit plot monitorovací kamerou, jak navrhnul radní Karel Tejnora, by bylo účinné pouze v případě, že by ji někdo neustále sledoval. Stejně tak byla zamítnuta námitka zastupitelky Hany Dolejškové, že pak budou důchodci koukat do zdi, protože se jedná o plot na základě jejich přání.
Kdyby si i jiní diskutující zastupitelé dali tu práci a šli se podívat přímo na místo, a investice za více než tři čtvrtě milionu by snad za to stála, zjistili by možná, že má být vlastně oplocen celý areál penzionu. A že přímo v místě, kde by měli důchodci koukat do zdi, žádná zeď nebude.
místo, kde se důchodci cítí být ohroženi
Navrženou částku nakonec zastupitelé schválili, stejně jako 330 tis. Kč na jídlonosiče a termoporty pro Dům s pečovatelskou službou zajišťující i rozvoz jídel, aby se vyhovělo hygienickým požadavkům.
Na návrh starosty pak zastupitelé poskytli 900 tis. Kč ve prospěch Svazu junáků a skautů. Ten má v úmyslu vybudovat v Mařenicích základnu "Maruška s celoročním provozem. Z vlastních prostředklů by se jim to totiž těžko podařilo, protože mají finanční závazky vůči restituentce, jejíž budovu v České Lípě obývají.
Zbývající částku z 2,29 mil. Kč, a to 233 tis. Kč, navrhnul velký zastánce sportu v České Lípě zastupitel Jan Riedl, poskytnout na sportovní granty. Tedy sportovcům, kteří si zažádají o podporu své činnosti na základě schválených pravidel.
Když před několika lety rozhodovali zastupitelé v České Lípě v souvislosti s VHP pouze o tom, jak vysoký poplatek za jejich provozování bude město vybírat, většina z nich se shodla na tom, že automaty jsou sice nežádoucí, ale peníze z nich se do městského rozpočtu hodí. Proto si nechtěli jejich provozovatele nejvyšším možným poplatkem příliš pohněvat, aby neodešli jinam a maximální možné sazby tehdy nevyužili. Možná pro utišení i jejich svědomí rozhodli posléze naši poslanci o tom, že provozovatel výherních automatů musí ještě odvést i část výtěžku a že tyto peníze smějí být použity pouze na veřejně prospěšné účely.
Poprvé rozdělovala Česká Lípa pro tyto účely necelý 1,5 mil. Kč v loňském roce. Tehdy "dali" zastupitelé 0,5 mil.Kč na EEG dětskému odd. nemocnice, 0,5 mil. Kč na ekologické granty, 20 tis. Kč Sdružení českolipských matek na vybavení jejich centra, 250 tis. Kč FK JABE, 0,156 mil. Kč na rekonstrukce v nemocnici Pod Holým vrchem a 50 tis. Kč na školské granty.