Dnes je 29. 11. 2024
svátek má Zina

Židovské památky v Úštěku

Archiv

Když půjdeme na náměstí od vlakového nádraží, objevíme těsně před centrem po pravé straně proluku mezi domy a v ní čerstvě zrekonstruovanou synagogu. Pokud se rozhodneme prohlédnout si ji i zevnitř, je nutné dopředu se objednat na telefonním čísle 606 460 912. A prohlídka bezesporu stojí za to.


 


Hned u vchodu jsou instalovány fotografie dokumentující, jak synagoga vypadala před rekonstrukcí. V hlavní místnosti, jež do roku 1938 sloužila k bohoslužbám, nás ohromí malba s maurskými motivy. V suterénu se nachází expozice související s využitím budovy jako židovské školy, byl zde rovněž byt učitele. Prohlídka je doplněna třiceti až čtyřicetiminutovým výkladem. Vše za třicet korun českých.



Kdo nechce utrácet, měl by si synagogu prohlédnout aspoň z parkánu, který objevíme, když se z Úštěku vypravíme po žluté značce směrem na Hrádek (asi padesát metrů od náměstí). Židovská modlitebna odsud vypadá daleko mohutnější, protože je vlastně zasazena do skalnatého ostrohu nad Úštěckým potokem.




Když půjdeme od synagogy zpět k nádraží, bude po levé ruce odbočka do Kamenné ulice a k Ptačím domkům. Jedná se o stavení, která si v polovině 19. století postavili italští dělníci budující zde železnici. Z této zadní strany mají domky několik pater, přičemž zepředu vypadají jako velice nízké. Kvůli nim jsme sem však neodbočili. Půjdeme dále po cestě, až dorazíme ke křižovatce s ulicí Střeleckou. Za domkem přes silnici vlevo je závora a cesta v trávě, která nás přivede ke starému židovskému hřbitovu. Mohutné i menší pomníky z černého i bílého kamene postupně zarůstají trávou a akáty. Zvláštní místo za zdí, tolik vzdálené městu. Tolik zanedbané. Dějiny národa zkoncentrované do několika metrů čtverečných.