Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Předvolební dotazník: Změna pro Liberecký kraj

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi koalice Hnutí Změna pro Liberec a Strany zelených.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Za největší problém považuji propracovaný systém, který funguje na kraji, ale i celostátně. Je jedno, jestli je u moci ODS nebo ČSSD, za nitky tahají stále stejní lidé, kterým rozhodně nejde o veřejný zájem, ale o to, aby si z veřejných financí ukrojili pokud možno co největší krajíc.

Jediným řešením je, že se tyto strany dostanou do opozice a odříznou se od veřejných rozpočtů. Věřím, že se nám podaří sestavit koalici, která bude mít transparentnost jako své hlavní téma. Provedeme revize nevýhodných smluv, nastavíme preventivní opatření, která zamezí manipulacím ve výběrových řízeních, budeme požadovat odpovědnost po osobách, které způsobili kraji škodu.

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

Českolipsko má dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost ze všech čtyř okresů Libereckého kraje. Problémem je i nepříznivá vzdělanostní struktura obyvatel okresu, kteří sem přišli za uranem a nyní nemají uplatnění.

Více bychom investovali a podporovali projekty, které by do oblasti nalákaly mladší lidi s lepším vzděláním, a v oblastech, kde je nedostatek jiných pracovních příležitostí, bychom podporovali projekty, které by umožnily podnikání a obecné zvýšení zaměstnanosti v cestovním ruchu. Obecně vnímáme v celém Libereckém kraji nedostatečnou spolupráci s Technickou univerzitou.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Nebudu konkrétní – shrnout se to dá jednoduše – podfinancované jsou téměř všechny oblasti. Absolutně jsou to ty, kde se nesoutěží velké zakázky – např. sociální oblast, cestovní ruch. Relativně jsou to ale i ty „investorsky zajímavé“. Současné vedení kraje nepřemýšlí způsobem, jak za dané peníze zajistit co největší užitek, ale peníze jdou na málo určených předražených projektů a na ostatní se nedostane. Zde bych za všechny jmenovala veřejnou dopravu a správu komunikací.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Pokud bychom měli jmenovat konkrétní projekty, asi budeme všichni odpovídat stejně -  je potřeba opravit poničené komunikace po povodních, postavit hospic… Hlavně je ale třeba udělat analýzu potřeb kraje a připravených projektů, a to v diskusi se zástupci měst a obcí a širokou veřejností.  Ale napřed je třeba nastavit pravidla, která zajistí, že vynaložené finance půjdou skutečně jen na vynaložené náklady realizovaných projektů, a ne z velké části spřáteleným firmám a lidem „po cestě“.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Je jasné, že k určité optimalizaci dojít musí. Počty žáků se snižují, a pokud by k optimalizaci nedošlo, bude docházet ke snížení úrovně výuky. Ostatně – v určité míře k ní již došlo, což vím velmi dobře z vlastní zkušenosti, kdy jsem 4 roky učila na střední škole. Nemělo by se ovšem jednat o optimalizaci na základě politického rozhodnutí, dáme školám možnost přicházet s vlastními návrhy řešení. Jednáním s rodiči, pedagogickým sborem, obyvateli obce, obecními zastupiteli a krajem chceme dosáhnout konsensu přijatelného pokud možno pro co nejširší okruh zúčastněných. Zachováme a budeme podporovat ojedinělé a tradiční studijní obory a školy v kraji – sklářské a textilní.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

Máme špičkovou krajskou nemocnici a obecně nedostatek lékařů, hlavně pediatrů, zubařů, praktických lékařů. Ve zdravotnických zakázkách se opět ztrácejí veřejné finance – budeme požadovat, aby pravidla pro zadávání zakázek platila nejen pro krajský úřad, ale i jeho společnosti. Také chceme na místa, obsazená na základě politické příslušnosti, a nejsou pro fungování těchto nemocnic žádným zvláštním přínosem, vypsána nová výběrová řízení bez předem známých vítězů, jako tomu bylo v liberecké nemocnici.

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

Budeme se snažit o lepší koordinaci veřejné dopravy tak, aby zajistila dopravní obslužnost i v malých obcích a o víkendech v kvalitě a intenzitě, která bude schopná konkurovat dopravě individuální. Naše priority jsou také opravené silnice a obchvaty nejvíce zatížených měst a obcí, ale i podpora nemotorové dopravy – např. lepší síť cyklostezek, která má přímou návaznost na příjmy z cestovního ruchu. A priorita - jako u všech předchozích oblastí - veškeré zakázky musí být soutěženy podle pravidel, která zajistí co nejvyšší počet zúčastněných firem a tím maximální úsporu nákladů.

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Vypořádalo se špatně – a není to jen kritika za každou cenu. Pokud ani dva roky po povodních nejsou opraveny mosty a komunikace, které tisíce lidí potřebují k dopravě za prací, tak odpověď nemůže znít jinak.

Další věcí je ne-realizace preventivních opatření. Stále nejsou vyčištěna koryta řek, systematicky se neřeší se zvyšování retenční schopnosti krajiny, což by opakovaným povodním zabránilo, nebo je alespoň výrazně omezilo.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Samozřejmě bude záležet na tom, kteří konkrétní lidé se díky preferenčním hlasům do zastupitelstva dostanou. Naším nejbližším koaličním partnerem jsou Starostové pro Liberecký kraj, ideální by bylo vytvoření koalice se SLK, případně některou z menších stran. Rozhodně ale můžeme vyloučit koalici Změna pro Liberecký kraj, ODS a ČSSD či jinou koalici, kde by ODS či ČSSD měly natolik významné postavení, které by bránilo prosazení klíčových bodů našeho programu, zejména z oblasti boje proti korupci.

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Snad to nebude znít populisticky, ale podobně bychom se neprezentovali. Pokud je nějaký projekt skutečnou zásluhou dobrého vedení kraje, pak je to legitimní, ale figurování vždy a všude jen kvůli otištění fotografie ve zpravodaji, je směšné.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Tomu se nevyhýbáme, ale není to priorita, chceme se soustředit zejména na věci, které souvisí přímo s Libereckým krajem. Je to téma spíše pro příští parlamentní volby.

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

Zuzana Kocumová