Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi zástupců strany TOP 09.
Co považujete za největší problém Libereckého kraje? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Jedná se zejména o záležitosti, které současné vedení dlouhodobě neřeší a naopak se tváří, jakoby tyto problémy vůbec neexistovaly. Ať už se to týká desítek či stovek milionů korun, které zbytečně zmizely v černých dírách neprůhledných veřejných zakázek, či neustále se zvyšujícího zadlužení kraje nebo katastrofálního stavu komunikací. Zadlužení kraje bude letos činit téměř 1,3 miliardy korun, což je o 500 milionů korun více, než v loňském roce. Obecně se dá říci, že kraje v letošním roce zvýšily své zadlužení o 100% a Liberecký kraj v tomto případě není výjimkou. Dalším závažným problémem jsou náklady na provoz kraje, tedy náklady na energie, telekomunikace atp., bez mezd. Po přepočtu kraj utratí na každého jednoho obyvatele přes osm tisíc korun, zatímco jiné, srovnatelné kraje, jako je například kraj Plzeňský, dokážou tyto služby zajistit téměř třikrát levněji.
Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Kromě komunikací se jedná zejména o českolipskou nemocnici, kterou kraj vlastní. Údržba je dlouhodobě zanedbaná takovým způsobem, že občané se tam pomalu obávají chodit a mnoho z nich volí raději ošetření v jiných zdravotnických zařízeních, například v Liberci či Mladé Boleslavi. Přitom v té naší pracuje velmi kvalifikovaný lékařský a zdravotnický personál a mně osobně je velmi líto, že musí pracovat v takových podmínkách. Kromě toho, že českolipská nemocnice potřebuje stamilionové investice, tak vloni skončila hospodaření s rekordní ztrátou přesahující 40 milionů korun.
Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?
Trvale podfinancované jsou zejména komunikace. Kraj vlastní 2100 km komunikací 2. a 3. třídy, z čehož je polovina ve špatném, velmi špatném či dokonce havarijním stavu, což všichni cítíme na svých peněženkách. Dále kraj vlastní 279 mostů, z nichž ani jeden není v pořádku a potřebuje opravu. Kraj vydává na údržbu a opravy komunikací po přepočtu částku kolem 1100 Kč na obyvatele, zatímco ostatní kraje vydávají v průměru částku přesahující 1800 Kč na obyvatele. Ročně rozdíl kolem 280 milionů korun.
Obdobná situace je ve zdravotnictví, kde kraj ve srovnání s ostatními kraji vydává zhruba o 300 korun na obyvatele méně. Ročně to v úhrnu činí okolo 120 milionů korun. Zato na mzdových nákladech kraj nešetří, v době krize se zvedly náklady na mzdy o 30%. Ročně to ve srovnání se zbytkem republiky dělá kolem 32 milionů. To znamená, že se s největší pravděpodobností zvýšily platy politiků či množství práce na dohodu.
Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?
Jednoznačně komunikace, protože neopravované škody rostou násobně a brzy bychom se mohli dostat do situace, kterou bychom těžko zvládali. Dále zdravotnictví – je potřeba mimo jiné zajistit alespoň opravu fasády českolipské nemocnice, která bude stát zhruba 120 milionů korun. Dále výstavba tolik potřebného hospice (28 lůžek) a konečně dokončení oprav po povodních. Jednak v okolí Chrastavy, v Raspenavě a pontonový most by měl už konečně zmizet i z okolí Višňové.
Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?
Základními kritérii jsou pro nás kvalita, dostupnost a počet žáků. Co se týká počtu žáku, je potřeba počítat s některými výjimkami, které se týkají velmi úzce specializovaných škol, jako jsou např. sklářské školy v Kamenickém Šenově, Novém Boru či Železném Brodě. Zde podle mého názoru zcela selhala komunikace směrem od kraje k těmto zařízením, a proto je v nich dnes situace taková jaká je.
Obecně mohu říci, že vidím nesoulad mezi nabídkou středního a učňovského školství a poptávkou našich firem. Kraj může tuto situaci velmi ovlivnit a nastavit systém tak, aby školy produkovaly absolventy, kteří nebudou končit na úřadech práce, ale o které je zájem a kteří nebudou mít problém si najít zaměstnání v našem kraji.
V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?
Začnu tím, že kraj se vymlouvá, že nemá na platy mladých lékařů. Přitom se úhrady meziročně zvýšily v liberecké nemocnici o necelá 3 %, a v českolipské dokonce o necelá 4 %. Takže peníze přicházejí, je jen potřeba s nimi efektivně nakládat.
Budeme podporovat maximální možnou dostupnost ambulantní lékařské péče v kraji se zachováním odborných ambulancí specialistů. Povinností kraje je ve spolupráci s jednotlivým zařízením zmapovat tento segment zdravotnické péče, aby došlo k rovnoměrnému rozmístění její nabídky. Současně by se měl kraj podílet na motivaci mladých zdravotníků k vykonávání specializovaných ambulantních služeb.
V oblasti lůžkové odborné péče navrhujeme její soustředění do větších nemocničních celků z důvodu upřednostnění kvality nad kvantitou. Moderní medicína upřednostňuje v lůžkových zařízeních nutnost zajištění komplexního lékařského servisu „pod jednou střechou“ – v plně personálně i přístroji vybavené nemocnici krajského typu. Tato péče, spojená s maximálním využitím drahých lékařských přístrojů, nemůže být poskytována v malých zdravotních zařízeních, které ani nemohou zajistit plný lékařský servis v mimopracovní době.
Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?
Pokud máte na mysli dopravní obslužnost, tak ano. Ročně stojí přes 500 milionů korun. Je potřeba neustále hledat další zdroje úspor a možnosti zefektivnění. V našem kraji nemusíme chodit daleko. Celé hospodaření kraje musí být transparentní tak, aby se každý občan mohl kdykoli přesvědčit o tom, jak kraj nakládá s každou jednotlivou korunou utracenou z veřejných rozpočtů. Cílovým stavem je, aby byla zveřejněna každá smlouva, dodatky a faktury vzešlé z veřejných zakázek. Stejně tak další dokumenty, které mají co společného s veřejnými financemi, tak se velmi omezí prostor pro korupční a nečestné jednání. Výsledkem mohou být jedině úspory, které očekáváme v řádech desítek až stovek milionů korun, které jsou nyní zbytečně tahány z kapes nás, občanů.
V první řadě bych zrušil právě probíhající výběrové řízení na autobusového dopravce, proti kterému se bouří nejen opozice v krajském zastupitelstvu, ale i mnozí dopravci. Celé řízení bylo totiž vypsáno tak, že umožňuje účast firem se sídlem v daňových rájích, nejsou zveřejněny jízdní řády a zájemci musejí mít zajištěn dostatečný počet parkovacích míst, a to dokonce na území kraje. Tím se vylučuje možnost zajištění parkovacích ploch v okrajových částech sousedních krajů. Každému je přece jasné, že pokud není známa struktura dopravního výkonu a přesné jízdní řády, nemůže dopravce vědět, kolik bude potřebovat řidičů, jaká bude směnnost, natož aby věděl, kde a kolik parkovacích ploch bude potřebovat. A nebudu zabíhat do dalších podrobností, jako jsou přehnané kvalifikační předpoklady, atp. Je jasné, že tento způsob hospodaření občanům nic dobrého nepřinese.
Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?
Odpověď na tuto otázku je bohužel jednoduchá. Kraj nemá dodnes vysoutěžené opravy a zajištěné finance na některé škody na komunikacích v již zmíněné Chrastavě a okolí, Raspenavě a Višňové. Tento přístup k oblastem, které jsou kromě povodní často postižené i vysokou nezaměstnaností, je naprosto neomluvitelný.
Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?
Nemá smysl spekulovat před volbami, všichni víme, že veškeré odhady a dohody stejně padají v den voleb. Rozhodně budeme vyjednávat se všemi demokratickými stranami.
Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?
Legitimní to asi bude a někdy se tomu člověk ani vyhnout nemůže, nicméně je to o svědomí každého z politiků. Mě osobně podobné akce nikdy nic neříkaly, ale znám některé českolipské politiky, kteří si v tom bohužel přímo libují.
Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?
Zatím ne.
Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?
Jiří Kočandrle