Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Předvolební dotazník: Strana pro otevřenou společnost

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi zástupce Strany pro otevřenou společnost, náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Největší problém Libereckého kraje jsou finance. Příjmy krajů od státu se už nějakou dobu nezvyšují a obrat k lepšímu v dohledné době nelze očekávat. Přitom objem služeb, které musejí být zabezpečeny, se průběžně navyšuje. Platí to jak pro pravidelné činnosti jako je provoz škol, domovů důchodců, nemocnic a muzeí, ale i pro mimořádné situace jako jsou povodně. Objem krajského rozpočtu jsou zhruba 2 miliardy korun. Nejméně stejnou částkou jsou v našem kraji vyčísleny škody na majetku po posledních povodních.  Je třeba najít odpověď na otázku, jak tyto škody uhradit. Z běžného rozpočtu to udělat nelze, protože by to bylo na úkor běžných služeb. Z úvěrových zdrojů mám značné obavy, aby Liberecký kraj nedopadl jako město Liberec. Takže zbývají zdroje evropských fondů nebo státního rozpočtu – známá povodňová stokoruna, která se sice vybírala, ale k nám z ní nedoputovalo nic.

To musí vést k maximálně hospodárnému a transparentnímu využívání všech zdrojů, které máme. Ekonomika musí být vždy jedním z hlavních hledisek při posuzování variant vývoje.

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

Nemocnice, školství, národnostní menšiny, nezaměstnanost, sociální služby. To jsou dle mého největší problémy, před nimiž Českolipsko stojí. Pokud jde o nemocnici, povedlo se zajistit ručení Kraje za úvěr sloužící k opravě nemocnice. U školství jde o citlivé řešení otázky optimalizace, aby úroveň a dostupnost vzdělání neklesala. Poslední tři otázky spolu do jisté míry souvisí, snadné řešení nemám. Jsem ale toho názoru, že nejhorší by bylo rezignovat na jejich řešení, musíme denně pracovat na vytváření podmínek pro zlepšení situace.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Školství, kultura, sociální sféra, zdravotnictví. Bez nároku na pořadí.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Vybudování hospicu pro naše spoluobčany v terminálním stádiu života, rekonstrukce nemocnice v České Lípě, zbudování heliportu v nemocnici v Liberci, sociální bydlení a služby, dokončení přestavby libereckých lázní na Galerii, oprava střechy na muzeu v České Lípě, v neposlední řadě pak oprava silnic a mostů a vůbec povodňových škod.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Je třeba sladit poptávku a nabídku, ve školách je dnes 3 000 lavic prázdných, které platíme z našich daní. Tendence ke zlepšení se hned tak neobjeví, porodnost neustále klesá. Musíme to však provést citlivě s ohledem na studenty, region a po komunikaci s místní samosprávou i občany. Cílem je zachovat dostupné vzdělání pro celý region a nepřipustit pokles jeho úrovně. Ráda bych kladla zvýšený důraz i na rozvoj technického školství, po jehož absolventech bude neustále poptávka.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

Kraji patří dvě nemocnice (Liberec a Česká Lípa) a léčebna ve Cvikově. Je třeba v těchto zařízení poskytovat kvalitní služby a zdravotní péče musí být dostupná pro všechny.

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

Určitě je zde prostor pro snížení finanční náročnosti oprav i výstavby silnic důsledným prováděním výběrových řízení a pečlivými přejímkami (či případně i nepřejímkami či reklamacemi) dodaných prací.

Měly by se také průběžně prověřovat a vyhodnocovat služby poskytované různými dopravci.

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Vedení kraje se s povodněmi vypořádalo dobře. Škody na lidských životech i majetku byly díky včasnému a účinnému zásahu minimalizovány. Nyní bych se mimo rychlejších náprav škod více věnovala preventivním opatřením proti povodním.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Všechny demokratické strany, které se do krajského Zastupitelstva dostanou, mohou být partnery k jednání. Bylo by však předčasné zaujímat nějaké vyhraněné postoje (kladné či záporné) v tuto chvíli.

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Já také, avšak média bohužel nepřijdou na akci, která může být skvělá a prospěšná kraji a občanům často jen proto, že tam není přítomna žádná osobnost. A mnoho akcí a činů v kraji si zaslouží zviditelnění. A pokud se média budou chovat takto i nadále, budu chodit na akce, abych je pomohla zviditelnit a propagovat dobré věci, ne svou osobu. To nepotřebuji.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Ano.      1) Zřízení krajského soudu v Liberci

                2) Změnu financování krajů

  

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

 

Ing. Lidie Vajnerová, MBA