Jako tradičně před komunálními volbami jsem rozeslal všem kandidujícím subjektům předvolební dotazník s obecnějšími otázkami. Odpovědi vám mohou pomoci se zorientovat před vaším výběrem. Za Směr se mnou komunikoval Jan Vondrouš.
Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?
Městská policie a s tím související systém parkování, chceme více strážníků do ulic a ne jejích popojíždění po sídlištích a nazouvání botiček autům. Veřejné koupaliště, musí se změnit neúčelné investování do Dubice. Rozvoj podnikání a spolupráce s německým příhraničím, které přinese investice a turismus. Čerpání evropských dotací všeobecně a tím podnícený rozvoj kultury a sportu.
Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?
První investicí by určitě mělo být veřejné koupaliště a oprava a údržba chodníků do přilehlých částí města, které v posledních letech byly hodně zanedbávány. Následuje sociální bydlení, a investice do kultury. Vedle toho by vedení města mělo důsledně naléhat na Ministerstvo dopravy ohledně jasného termínu a stanovení obchvatu silnice I/9.
Jak vnímáte situaci kolem městské policie? Budete tuto otázku chtít řešit?
Tuto otázku bereme jako prioritní. Městská policie musí sloužit lidem a městu jako organickému celku. To, co se kolem ní v dnešní době děje, je neutěšený stav, který musí vést k nové vizi, co s touto organizací dělat, a tuto vizi by mělo přednést nové vedení policie, které by mělo vzejít z řádného výběrového řízení. Tím ale neříkáme, že je třeba zlikvidovat staré vedení či se mu nějak mstít. Samozřejmě pokud se svým stylem politiky řízení obstojí před novým zastupitelstvem a přihlásí se do nového výběrového řízení, nevidíme v tom problém. Parametrem ale musí být posun a komunikace s městem, navrhování variant a řešení, navýšení hlídkové činnosti na sídlištích - ne vybírání pokut na stále stejných místech.
Velkým tématem Českolipanů je rovněž parkování ve městě. Jakého ideálního stavu byste chtěli během volebního období dosáhnout? Ať už jde o parkování na sídlištích či v centru, anebo způsobu výběru parkovného.
Tady je třeba systém parkování rozdělit do dvou oblastí: první je parkování v centru v pracovní době a druhé je parkování ve večerních a nočních hodinách na sídlištích u domů. Obě dvě situace vyžadují rozdílné řešení a pohled na věc. To méně závažné pro město, ale více problematické pro občany je samozřejmě parkování u domů. Tam lze přicházet s alternativami buď parkovacích domů či hledání jiných nevyužitých ploch jako např. starého autobusového nádraží na Severu a přestavby v rámci dotací z EU. Otázkou parkování ve městě v pracovní době lze řešit jedině ve spojení s jednotlivými institucemi a podnikateli. Zde se dá regulovat doprava nastavením parkovacího systému, doby kdy bude parkovné zdarma atd. Cele to ale musí vést k oživení středu města a k jeho rozvoji. Čili z toho musí těžit především podnikatelská sféra a městu se to následně musí odrazit ve výběru daní. Nikoliv restrikcí a šikanou podnikatelů v podobě hledání, zda v zóně dodržují parkování pro náklad a výklad zboží, zda člověk, který šel na úřad, se zpozdil o deset minut atd. Už otázka ale je vlastně zavádějící. Všimněte si, že se ptáte na způsob obhospodařování parkování, místo toho, abyste se dotazovali na cíl. Pro samotné město přece musí bít jedno, jakým systémem bude peníze za parkovné vybírat. Samozřejmě, tím nejlevnějším a to je ta podružná otázka. Důležité je, aby systém plnil svůj účel – regulaci dopravy a rozvoj centra. Ne malá domů v podobě pokut a výběru parkovného pro soukromé osoby.
Sociální bydlení se stalo byznysem, do kterého stát pumpuje miliardy, ale vydělávají na něm soukromníci. Plánujete nějakou iniciativu v podobě výstavby či koupě sociálních bytů?
Každé město by mělo mít sociální systém včetně bydlení. Je to obrovský nešvar. Na druhou stranu stát by měl právě formou grantů a podporou měst oživovat sociální bydlení. My sami přece nejlépe víme, kolik bytů je potřeba, a jak je ohlídat. Stát by tak jednoznačně ušetřil, ale holt silná pravicová lobby je silná pravicová lobby, která si plete podnikání s obíráním státu a tedy nás všech. Česká Lípa by v tomto mohla být iniciátorem i na poli Svazu obcí a měst.
Budete podporovat kulturní akce typu festivalů Lípa Musica, Všudybud apod?
Naprosto veškeré akce, které budeme schopni podpořit, tak podpoříme. Kultura ať jakákoliv je prostě symbolem rozvoje města a kdo v tom vidí jen podružnou záležitost, neví o čem mluví. Uvedeme – li příklad jabloneckého divadla, kam se stahují diváci i z Prahy, tak to jednoznačně mluví o věhlasu. Ti lidé ale nepřijedou jen za kulturou: jdou večer někam posedět, před přestavením navštíví místní obchody… Touto cestou chceme jít, protože pro Lípu by to zase znamenalo turisty, kteří přinášejí do městské pokladny peníze a ožívá turistický ruch.
Jak se stavíte k problematice rekonstrukce Jiráskova divadla a přesunu knihovny do KD Crystal?
Trochu nám to připomíná problematiku rekonstrukce dálnice D1 … Hodně slov a žádná vize. Kdyby se nejdříve dostavěla R 35 v oblasti Opatovice nad L. – Mohelnice, nemusely by se dnes konat denní zácpy a bouračky na shora zmíněné D1. A stejně tak je to s kulturními zařízeními města. Bez kultury žít nelze. Je ale třeba stanovit, co má prioritu a co přijde na řadu jako druhé. Stěhování knihovny ano. Jiráskovo divadlo ale má svou historii, takže určitě by mělo zůstat tam, kde je, i s rekonstrukcí.
Chystáte se nějak změnit systém financování sportu v České Lípě?
Zcela určitě, je třeba ho více vertikálně rozložit. Je třeba podporovat i zájmové útvary pro sociálně slabší a sociálně vyloučené skupiny. Děti se nebudou toulat po ulicích ale v případě, že se k nim dostanou prostředky na běžné trávení volného času, podpořené sportovními autoritami, které Liberecký kraj bezesporu má, dostanou vzory, které na ulici nenajdou. Město bude klidnější a bez gangů teenagerů… zároveň s tím ale souvisí i podpora kroužků při ZŠ a DDM
Budete podporovat rekonstrukci nové sportovní haly, aby více odpovídala nárokům sportovních svazů a také divákům, kteří z většiny míst v hledišti nevidí?
Nová hala byla postavena v roce 2011 a stála 47 milionů. Kolik se za tu dobu investovalo do kultury? Nelze protěžovat jedno na úkor druhého. Odpověď je tedy jasná: budeme podporovat rekonstrukci nové sportovní haly z roku 2011, ale až dostanou příležitost na obnovu i jiné organizace města.
Jak hodláte změnit ne zrovna lichotivou statistiku města v případě využívání „evropských“ peněz?
Na to máme své poradce a podporovatele. S tímto by nám měl z hlediska příhraniční spolupráce velmi pomoci pan Kopřiva z Hospodářské komory v Sasku – pobočka Zittau či JUDr. Jaroslav Král, dlouholetý první náměstek na Ministerstvu pro místní rozvoj. Zkrátka oslovujeme i autority celostátního a evropského měřítka, které mohou České Lípě dát správný směr. Lídr kandidátky SMĚR – česká cesta Jan Vondrouš v Bruselu působil (coby asistent europoslance Josefa Zieleniece) a v současné době působí jako jeden ze zakladatelů Česko - Saského klubu podnikatelů. I zde je tedy záruka využít maximálně možností čerpání těchto peněz a postavit se těmto možnostem čelem.
Podporujete přímou volbu starosty (starostky)?
Nepodporujeme, protože starosta, coby lídr by měl představit svůj kompaktní tým, za který je zodpovědný. To že jde z části do koalice, znamená, že je schopen určité sinergie dvou, třech týmů, ale představte si, že jste sám voják v poli… to prostě nejde. Takový starosta by pak akorát chodil brečet na rameno spoluobčanům a říkal by „to já ne“ to oni …
Provedli byste rádi nějaké změny v řízení městských organizací či městského úřadu?
Ohledně Městské policie už bylo shora uvedeno hodně. Další bolístkou, která však není v kompetenci města, ale město jako takové k tomu může významně přispět – je funkční hospodářská komora. U městských organizací pak budeme chtít zavést hodnotící ukazatele, který by vedly k jejich vyšší výkonnosti, a byla by jasně stanovena kriteria hodnocení bez vlivu města. Například nárůstem návštěvnosti, počtem pořádaných akcí, mírou popularity, výkonů atd…
Vím, že podobnou otázku nemáte rádi, ale koho považujete za svého přirozeného koaličního partnera?
S největší pravděpodobností s ČSSD, Unii sportovců a Uděláme pořádek… Každá strana ale má své priority a bude záležet především na programové dohodě jednotlivých potenciálních partnerů.