Dnes je 30. 04. 2025
svátek má Blahoslav

Zametat, nebo za mříže

Archiv

Novela trestního řádu platná od počátku letošního roku vybízí soudce k tomu, aby více dávali přednost alternativním trestům před odsouzením do vězení. Zda se tak stane, bude záležet na soudcích. Od začátku roku bylo českolipským okresním soudem odsouzeno k obecně prospěšným pracem (OPP neboli alternativním trestům) pět lidí.

Novela však s nárůstem těchto trestů počítá, a proto je v ní také zakotveno, že odsouzených k OPP mohou využívat kromě měst a obcí, jako tomu bylo doposud, také neziskové organizace, nemocnice, domovy důchodců apod. Jelikož změna platí pouze několik dnů, většina "neziskovek" o ní neví a odsouzené se zatím zaměstnávat nechystá.

Oproti tomu obce a města  využívají OPP již několik let. První v okrese byla v roce 1996 Česká Lípa, ale například i Mimoň a Nový Bor již tyto lidi vítají jako pracovní sílu, která město v podstatě nic nestojí. Jak uvedl tajemník novoborského městského úřadu, mají s těmito odsouzenými vesměs dobré zkušenosti a používají je na úklid sněhu, sekání trávy, zametání města či strhávání načerno vylepených plakátů. V Mimoni se podle sdělení tajemníka odsouzených střídá po celý rok přibližně 4 až 5 a podobně jako v Boru s nimi mají zkušenosti dobré.

Opačný přístup má např. Žandov. „Pokud je odsouzený z našeho města, tak ho přijmeme, ale z ostatních měst lidi nebereme. Máme s nimi špatné zkušenosti a spíše než by byli přínosem, přidělávají další starosti. Stalo se nám, že jeden ukradl nářadí a zmizel. Často se také stává, že do práce vůbec nenastoupí,“ popsal zkušenosti s OPP starosta Žandova Karel Nápravník.

Další podstatnější změnou novely je to, že dává větší prostor odsouzeným. Doposud rozhodoval o tom, zda dotyčný bude odsouzen k obecně prospěšným pracem, nebo půjde do vězení, pouze soudce. Dnes si ale může sám odsouzený, pokud to závažnost jeho trestného činu umožní, vybrat, zda půjde raději pracovat, nebo do vězení.


/Obecně prospěšné práce v rozsahu od 50 do 400 hodin jsou trestem, který může udělit soud v případě odsouzení za trestný čin, u něhož horní hranice trestu nepřevyšuje 5 let a jestliže je oprávněný důvod se domnívat, že výkon tohoto trestu bude mít stejný účinek jako trest odnětí svobody. Odsouzený nepobírá v tomto případě za svou práci žádnou mzdu./