Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Zaměstnancům Diama se letos zvýší mzdy opět o 4,9 procenta

Archiv

V závěru loňského roku se na tom dohodly odbory s vedením podniku. ČTK to dnes řekl předseda odborové organizace Jan Hajíček.


Ministerstvo průmyslu a obchodu, které útlum a sanaci oblastí po uranovém, rudném a uhelném hornictví financuje, chtělo původně prosadit nárůst mezd jen o 1,5 procenta. Nakonec ale ustoupilo, pro odboráře to bylo nepřijatelné, doplnil Hajíček.


Průměrná mzda téměř 3000 zaměstnanců podniku se podle Hajíčka pohybuje kolem 21.000 korun, u dělnických profesí je ale průměr mnohem nižší - 16.000 korun. Zaměstnanci si tak letos polepší zhruba o 700 až 1000 korun. "To je ale minimální nárůst, pokud totiž bude průměrná inflace vyšší než schválené zvýšení mezd, máme v kolektivní smlouvě možnost jednat s vedením podniku o dalším nárůstu," řekl Hajíček.


Podnik podle odborů přidá lidem také dalších 100 korun na penzijním připojištění. "Platit si musí ale i sami pracovníci, a to nejméně 200 korun, většinou si ale platí kolem 800 až 900 korun," poznamenal Hajíček. Penzijní připojištění využívá podle něho zhruba 95 procent pracovníků. Navíc mají lidé možnost čerpat také dalších 200 korun měsíčně jako příspěvek na kulturní či sportovní vyžití z fondu kulturních a sociálních potřeb. "Jen ve Stráži tuto možnost využívá 990 z více než 1300 zaměstnanců," dodal předseda odborů.


Podle předsedy Asociace samostatných odborů v Liberci Milana Šubrta jsou letošní kolektivní vyjednávání o zvýšení mezd velmi tvrdá. Ze 70 podniků, jejichž zaměstnance firma zastupuje, se zatím podařilo na zvýšení mezd dohodnout zhruba ve 40 procentech firem. "S ohledem na očekávanou inflaci, požadujeme zvýšení mezd o sedm až osm procent, zaměstnavatelé se tomu však brání," řekl dnes ČTK Šubrt.


Na horní hranici se podle něho podařilo dohodnout průměrné zvýšení mezd například ve společnosti Benteler, jinde museli odboráři své požadavky snížit. Například v hrádecké společnosti Trelleborg však podle Šubrta hrozí stávka a bez výsledku jsou zatím i vyjednávání odborů ve firmě Jablonex Group.


Najdou se ovšem i výjimky. Například úspěšný výrobce zabezpečovacích systémů a telekomunikační techniky Jablotron přidal svým lidem kolem 17 procent. S odbory přitom nejednali, ani je nemají.


Podobné je to například ve firmě Minipivovar a sklárna Novosad a syn v Harrachově na Semilsku. Tamní zaměstnanci si v průměru polepší o 1500 korun, což představuje desetiprocentní zvýšení průměrné mzdy 15.000 korun. "U sklářů, kteří mají mezi 20.000 až 30.000 korunami, bude nárůst nižší, už předloni a během loňského roku jim ale platy narostly o částku kolem 3000 korun," řekl dnes ČTK majitel sklárny František Novosad.