Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

Zadluženým soudům v kraji hrozí exekuce

Archiv

Liberecká advokátka podala návrh na exekuci 1. září, okresní soud jí dlužil 17.000 korun a na zaplacení mu chyběly peníze. Exekuci, s níž souvisí zabavování majetku a jeho prodej, odvrátil Krajský soud v Ústí nad Labem. Libereckému soudu peníze pro advokátku poslal. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně Okresního soudu v Liberci Taťjana Bernátková.


Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke uvedla, že v současné špatné ekonomické situaci se velice obtížně hledají způsoby, jak dluhy soudů vyřešit. Podle Zinke scházejí v rozpočtu státní správy peníze. "Finanční situace v justici je nyní na hranici únosnosti," konstatovala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Na nedostatek peněz pro justici poukazovala opakovaně.


Celkové dluhy Okresního soudu v Liberci za služby advokátů, znalců a tlumočníků se v současné době blíží k jednomu milionu korun. Podle informací ČTK se ve velkých dluzích ocitly také další soudy v celém Česku a návrhy na exekuce připravují další obhájci ex-offo. Ministerstvo spravedlnosti neposkytlo ČTK údaje o celkovém dluhu všech soudů v republice. Pravděpodobně ale půjde o desítky milionů korun, v Česku leží 76 okresů. V zemi pracují kromě okresních soudů i krajské soudy, obvodní soudy a Městský soud v Praze či Vrchní soud v Praze a v Olomouci.


"Je to ostuda, ale ostuda státu, a ne naše. Peníze na mandatorní výdaje nám přicházejí z ministerstva spravedlnosti již mnoho let se zpožděním. Nedivím se, že advokátce došla trpělivost a podala na nás exekuci. A chápala bych, kdyby to udělali všichni advokáti, znalci a tlumočníci," upozornila Bernátková.


Pokud by se tak stalo a ministerstvo spravedlnosti by nesehnalo rychle peníze na uhrazení dluhů za mandatorní výdaje, pak by exekutoři kromě jiného mohli na soudech zabavovat majetek. Z jeho prodeje by získali peníze na pokrytí finančních závazků soudů k advokátům, znalcům a tlumočníkům. Soudy by ovšem přišly o počítače, elektroniku, nábytek a další věci, bez nichž by zkolabovaly.


Právník z Českolipska ČTK řekl, že o dluzích soudů vůči advokátům se baví se svými kolegy v Libereckém kraji téměř každý den. Velmi vážně prý uvažují o hromadných návrzích na exekuci soudů. Některým obhájcům ex-offo soudy dluží desetitisíce, jiným statisíce korun a velkým advokátním kancelářím nebo znaleckým ústavům pravděpodobně miliony korun, dodal advokát.


"I když soudy odměny za obhajobu ex-offo nevyplatí, objeví se v mém účetnictví a odvádím z nich jednou za čtvrt roku daň 19 procent. Stát, který mně dluží peníze, tak vlastně ještě dotuji, což je skandální. A kdybych daň z neuhrazené částky nezaplatil, dostal bych od finančního úřadu vysoké penále," prohlásil advokát.


Letošní situaci s hrazením mandatorních výdajů považuje českolipský právník za nejhorší v posledních letech. Pokud peníze neobdrží v říjnu, podá žaloby na soudy, které mu dluží peníze. Když s nimi uspěje, přikročí k návrhům na exekuci.


Okresní soud v České Lípě dlužil na konci srpna na mandatorních výdajích přes 1,9 milionu korun. "V září jsme obdrželi z Krajského soudu v Ústí nad Labem peníze a nyní jsou naše závazky vůči advokátům, znalcům a tlumočníkům zhruba 740.000 korun," uvedl mluvčí českolipského soudu Milan Vencl.