„Už během své loňské návštěvy nám prezident tohoto kraje Luciano Gaveri sdělil, že jedním z jeho cílů je, aby v každém státě Evropské unie našli partnera pro mezinárodní spolupráci a výměnu zkušeností,“ připomíná hejtman.
„Náš kraj si Italové nevybrali náhodou. Vykazuje totiž celou řadu shodných rysů se severoitalským Valle d´Aosta, který je srovnatelný nejenom svojí rozlohou a počtem obyvatel, ale i zde se nacházejí hory, 60% území regionu se nachází v nadmořské výšce 2000 m, a řada zajímavých kulturních památek. Cestovní ruch je tak důležitým zdrojem příjmů pro celou oblast. Ta je vyhledávaným turistickým cílem, a jak nám prozradili naši hostitelé, právě v těchto dnech se zde rekreuje i papež Benedikt XVI. a celkem desetkrát zde pobýval také papež Jan Pavel II.“
Neméně důležitou roli při výběru vhodného partnera v ČR sehrálo podle hejtmana pro Italy i to, že se Liberecký kraj podobně jako ten italský nachází v jednom z euroregionů. Předmětem červencové návštěvy, které se za Liberecký kraj kromě hejtmana zúčastnili také Petr Doležal, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu, náměstek Antonín Schafer, pověřený řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a zastupitel Jindřich Kvapil, tak byla příprava dokumentu o partnerství. „Pracujeme na textu smlouvy,“ informoval nás přímo z Itálie hejtman. Za téma číslo jedna pak označil čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie.
„S prezidentem Lucianem Caveri jsme se dohodli, že s konkrétními projekty v oblasti cestovního ruchu, životního prostředí, zemědělství a školství, což jsou vytipované oblasti vhodné pro naši spolupráci, musíme počkat do září, kdy EU vypíše priority na zpracování projektů podpořených strukturálními fondy. To, že bychom v případě realizace česko-italských projektů mohli být vysoce úspěšní, pak garantují právě zkušenosti Luciana Gaveri, který působil v Bruselu.“
Za velice významný moment označil hejtman i to, že oba kraje mají v Bruselu svá zastoupení, která spolu již dnes spolupracují. Jak dále zdůraznil náměstek Petr Doležal, vzhledem k tomu, že možnost spolupráce v oblasti školství probírali přímo s prezidentem Lucianem Gaveri, staly se hlavním námětem nikoliv projekty tzv. měkké – neinvestiční - ale naopak tvrdé představující investice do infrastruktury. „Konkrétně nám jde o podporu investic do výstavby vzdělávacích center, která bychom rádi vybudovali v rámci projektu Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Diskutovali jsme však také o zkušenostech Italů s projekty PPP a možnostech jejich využití ve školství.“
Výměnu zkušeností v oblasti cestovního ruchu vidí jako jedno z dalších velice zajímavých témat náměstek Antonín Schäfer: „Od roku 2000 investovali Italové v tomto horském regionu do infrastruktury, která ať už přímo či nepřímo souvisí s podporou cestovního ruchu a obchodu, 70 mil. eur. Do menších ubytovacích zařízení nasměrovali dalších 15 mil. eur a 130 mil. eur investovali za poslední dva roky do lanovek.“ I z těchto čísel je podle náměstka Schäfera patrné, že cestovní ruch má v tomto severoitalském regionu zelenou. Je důležitým zdrojem příjmu, a proto ho podporují a dál rozvíjejí „Nabízejí nám také možnost stáží na své střední škole cestovního ruchu. Podobné výměnné stáže již dnes s velkým úspěchem realizují s Poláky.“