Firmě také uloží, aby vysadila náhradní dřeviny. ČTK to dnes řekla vedoucí oddělení ochrany přírody na liberecké inspekci Iveta Krušková.
"Investor nechal pokácet 25 stromů. Nejsilnější měly průměr asi 30 centimetrů," dodala Krušková. Investor od inspekce věděl, že pro pokácení dřevin ve čtvrti Holý Vrch potřebuje povolení, ale nepožádal o něj. Na pokácené dřeviny upozornilo inspekci Hnutí Duha.
K výstavbě obchodního centra na Holém Vrchu se chtěla vyjadřovat českolipská pobočka Sdružení pro trvale udržitelný život a snažila se stát účastníkem územního řízení.
"Stavební úřad v České Lípě nás ale z územního řízení vyloučil s odůvodněním, že se při budování obchodních center nepočítá s kácením. Odvolali jsme se ke Krajskému úřadu v Liberci, ale neuspěli jsme. Nechápeme, jak je něco takového možné, když se na Holém Vrchu nakonec kácelo," uvedl člen sdružení Miroslav Hudec.
Podle Hudce sdružení není proti výstavbě na Holém Vrchu. "Obyvatelé tam obchody potřebují. Šlo nám ale o to, aby se při výstavbě vysadilo co nejvíce zeleně," vysvětlil Hudec.
Liberecká inspekce prošetřovala letos a loni několik stížností obyvatel i občanských sdružení na kácení a poškozování stromů na místech, kde se stavěla obchodní centra. Pokuty udělila také za nelegální navážení zeminy a kamení z výstavby obchodního centra Forum v Liberci na okraj města do Vesce. Odpady zasypaly stromy a narušily záplavové území Doubského potoka.