Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Za co města utrácejí (1. část)

Archiv

Utratit hodně peněz není problém, náročnější je utrácet jejich omezené množství, protože to znamená volit priority i s ohledem na budoucnost. Ne všem zastupitelstvům měst a obcí se daří řešit tento problém stejně úspěšně.

U některých investic, jako např. u bytové výstavby, inženýrských sítí, nových domů s pečovatelskou službou nebo větších rekonstrukcí škol, vesměs obce počítají s dotací od státu. Ta je však nejistá a bez ní pak většinou investici nerealizují.

Zvýšit příjem pomohl některým českolipským městům v předchozích letech prodej akcií, jiná se snaží zvětšit příjmy prodejem pozemků. I zde je na tom nejlépe okresní město, a to nejen s více než 200 mil. Kč za akcie, ale i tím, že o jeho pozemky mají zájem větší investoři. Např. letošní předpokládaný příjem z prodeje nemovitostí je přes 30 mil. Kč, což je více než roční rozpočet Zákup (23,6 mil. Kč) či Dubé (17,5 mil. Kč) a blíží se třeba rozpočtu Cvikova (35,6 mil. Kč). Otázkou je, co budou prodávat zastupitelstva, která nastoupí v příštích volebních obdobích.

Je také třeba zmínit, že většinu městských rozpočtů spotřebují výdaje neinvestiční, určené k zajištění chodu města - úklid, veřejné osvětlení, provoz škol a školních jídelen, údržba komunikací a zeleně. Nemalou část výdajů tvoří také náklady na chod městských úřadů včetně mezd úředníků a zvolených zástupců, které ještě v souvislosti s reformou státní správy u obcí, na které přejde část státní správy, porostou.

Omezeným rozpočtům, z kterých odčerpávají i splátky různých úvěrů či úroků, pak odpovídají investiční možnosti.