První stránkou, kterou uvádíme, je web luzicke-hory.cz.
Internetová prezentace Lužických hor existuje již od roku 1997. Autorem je Jiří Kühn z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. I to je nejspíš důvodem toho, že texty jsou na webu Lužických hor po odborné stránce na vysoké úrovni.
Prezentace se dělí na několik tématických oddílů. Titulní strana informuje o novinkách na webu, ale i v oblasti Lužických hor (nyní např. o uzavření některých hraničních přechodů kvůli slintavce & kulhavce).
Nechybí souhrnné informace o geologii, vodstvu, rostlinstvu, zajímavostech atd. v Lužických horách. Samozřejmostí je mapka oblasti.
(c) www.luzicke-hory.cz
Osobně velmi oceňuji rubriku města a obce, která informuje stučně, ale čtivě o malých obcích a vesničkách v Lužických horách. Informace o obcích, i těch hodně malých, jsou doplněny vždy o několik fotografií, někdy i o dobové pohlednice.
Dalším lákadlem, především asi pro turisty, je rubrika zajímavá místa. Obsahuje buď abecedně nebo regionálně (např.: Novoborsko a Kytlicko) seřazené pojmy, o každém z nich je přibližně odstavec textu, téměř vždy doplněný minimálně jednou fotografií.
Nebyl by to správný zeměpisný web, kdyby nenabízel nějakou fotogalerii. Web Lužických hor jich nabízí několik desítek seřazených do čtyř karegorií, velmi zajímavé jsou panoramatické fotografie (např: tato).
Pro ty, kteří dávají přednost tištěným nebo obsáhlejším informacím, je zde rubrika knihovnička - anotovaný přehled publikací, časopisů, článků a map vzathujících se k oblasti Lužických hor.
Celkově působí prezentace Lužických hor skvěle. Je velmi rozsáhlá, pravidelně aktualizovaná, informačně na úrovni a co víc, nabízí tři cizojazyčné mutace - německou, anglickou a francouzskou.
Stránky Lužických hor jsou příkladem toho, jak vypadá web dělaný se zápalem a radostí z práce.