Dnes je 30. 04. 2025
svátek má Blahoslav

Vyšší poplatky mají zamezit černým skládkám

Archiv

Tato částka je údajně rezervou, protože náklady na likvidaci černých skládek jsou mj. započítány občanům do nové výše poplatku za svoz odpadu. Důvod jejich vzniku – úspora peněz jednotlivců, by tak prý měl zmizet.

Mapováním černých skládek je pověřena městská policie, která speciálně k tomuto účelu vyčlenila jednoho strážníka. „Pokud je zjištěna nepovolená skládka, pořídí strážník dokumentaci doplněnou fotografiemi. Podle nalezených věcí na skládce, složenek, dopisů, faktur atd. se v některých případech dá identifikovat pachatel,“ řekl zástupce ředitele MP Česká Lípa Antonín Doležal. V takovém případě se prověřuje, zda je případný přestupce zapojen do systému likvidace odpadu, který zajišťuje město. Pokud není, musí prokázat, jakým způsobem odpad likviduje. Pachatele se již několikrát podařilo přistihnout i přímo na místě.

Případ je následně předán přestupkovému oddělení správního odboru městského úřadu a jedná-li se o skládky na pozemku města, může mu být k pokutě také nařízeno uhrazení nákladů na likvidaci odpadu. Odklizení černé skládky je totiž povinností majitele pozemku, který ale může dodatečně náklady na přestupci vymáhat.

V loňském roce zajistila městská policie odklizení 107 skládek, takže některé jsou ještě na svých místech. Pachatelů bylo dopadeno 27.

Největší černá skládka byla v katastru České Lípy v Manušicích. Kdo ji založil, se nepodařilo prokázat, ale podle jejího obsahu bylo zřejmé, že na ni vozili odpad nejen jednotliví občané, ale i podnikatelé. Skládka byla zhruba za 100 tis. Kč odstraněna na náklady Okresního úřadu v České Lípě, protože podle údajů z OÚ pozemek původně patřící Pozemkovému fondu byl v restitucích vrácen, avšak majetkové vztahy k němu v té době ještě nebyly vyřešeny.