Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Vyšší mzdy dostaly českolipskou i libereckou nemocnici do ztráty

Archiv

Nemocnice proto zruší některá oddělení, propustí další zaměstnance, omezí nákup techniky a zavede i další úspory. Větší platy, nařízené státem, dostaly do ztráty i libereckou krajskou nemocnici nebo turnovskou městskou nemocnici. Loni měly zisk, nebo hospodařily vyrovnaně. ČTK to dnes řekli jejich pracovníci.


"Lékařům jsme letos museli přidat ke mzdám 13 procent, sestrám a dalšímu střednímu zdravotnickému personálu 12 procent. Jejich průměrné platy se nyní pohybují okolo 45.000 a 20.500 korun," uvedl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.


Podle něj nemocnice může ztrátu smazat jen za cenu bolestných krizových opatření.


"V současné situaci přestaneme pacientům poskytovat jakékoliv služby nad rámec vymezený našimi smlouvami se zdravotními pojišťovnami. Nestojíme o to, abychom si ještě půjčovali peníze na výplaty jako před několika lety," prohlásil Pokorný.


Aby nemocnice ušetřila peníze, uzavře nedávno obnovené ušní, nosní a krční oddělení a také jednotku intenzivní péče pro předčasně narozené děti. Nenakoupí rovněž nový ultrazvuk a nenahradí dosluhující přístroje. Na ztrátě se kromě vyšších platů podílely i vysoké náklady na topení během dlouhé zimy, drahý provoz nového počítačového tomografu a také skutečnost, že zdravotní pojišťovny neuhradily českolipské nemocnici část péče o pacienty. Liberecká nemocnice se za prvních pět měsíců ocitla ve ztrátě přes 12 milionů korun. Měsíčně vydá na mzdy přibližně o sedm milionů korun více než loni.


"Kdyby nemocnice byla akciovou společností, jak chtěl Liberecký kraj, do ztráty bychom se nedostali. Stát by nám totiž nemohl nařizovat zvyšování platů bez ohledu na naše hospodaření," upozornil ekonomický náměstek ředitele liberecké nemocnice Pavel Zahradníček.


Zákon, zakazující přeměnu krajských a městských nemocnic na akciové nebo jiné obchodní společnosti, prosadili ve sněmovně sociální demokraté s pomocí komunistů. Liberecká nemocnice se pokusí snížit na konci roku ztrátu pod deset milionů korun. Omezí jiné než mzdové výdaje. Stejné potíže doléhají kvůli povinnému nárůstu mezd i na turnovskou městskou nemocnici. I z ní se radnice marně snažila udělat obchodní společnost.


"Naše ztráta za prvních pět měsíců dosahuje asi čtyři miliony korun. Chybí nám na pořízení nové techniky," konstatoval lékařský ředitel turnovské nemocnice Martin Hrubý.


Krajského radního pro zdravotnictví Jaroslava Krutského ztráty nemocnic nepřekvapily.


"Jako příspěvkové organizace hospodaří mnohem hůř, než kdyby se staly akciovými společnostmi. Akciové společnosti lze kromě jiného lépe kontrolovat, zájem lékařů, sester a ostatních zaměstnanců o pacienty se v nich zvyšuje. Neplýtvalo by se tam rovněž tolik léky," uvedl Krutský.


Ředitel českolipské nemocnice Miroslav Vacek považuje nemocnice jako příspěvkové organizace za přežitek socialismu. Podle něj akciové společnosti vedou manažery k mnohem větší odpovědnosti za hospodaření.


Nemocnice v Liberci a v České Lípě jsou největšími zdravotnickými zařízeními v kraji.


Roční rozpočet českolipské nemocnice činí přibližně půl miliardy korun. Roční rozpočet liberecké nemocnice je zhruba 1,5 miliardy korun. V českolipské nemocnici mají téměř 430 lůžek pro akutní péči o pacienty, v liberecké přibližně o 300 více. Zbylých sedm nemocnic v kraji vlastní města a soukromé firmy.