Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Výrobce karnevalových masek finišuje s výrobou Mikulášů a čertů

Archiv

Do dvou týdnů musí dodat na domácí trh asi 7000 kusů, zhruba o deset procent méně než loni. Tradiční papírové masky Mikuláše a čerta jsou jediným zbožím, u nějž firma nečelí boji s čínskou konkurencí. Jsou totiž ryze českou specialitou, řekl dnes majitel společnosti Zdeněk Rydydr.


Masky představují pro firmu asi 15 procent ročního obratu, který se pohybuje kolem deseti milionů korun.


"Od roku 2001 nás připravili čínští výrobci o dvě třetiny tržeb z karnevalového zboží a také o zahraniční trhy," dodal Rydygr.


Firma si musela najít náhradní výrobní program. Vyrábí ještě reklamní předměty a polotovary. Její předností je například možnost vyrábět malé série. Velkoobchody se rozhodují pro zboží z Asie hlavně kvůli nízké ceně, které tuzemský výrobce neumí konkurovat. Masky čertů a Mikulášů vyrábějí v Zákupech celoročně, vždy v době, kdy je méně aktuálních zakázek. Téměř sto let stará výroba papírových masek a lampionů je postavena výhradně na ruční práci. Není nijak zvlášť složitá, zato je náročná na čas a zručnost.


"Například výroba papírových nasazovacích hlav trvá celý týden. Papírové vrstvy se ručně lepí do forem. Vždy se musí počkat, až nová vrstva zaschne. Teprve pak se může začistit, vyřezat a na několik etap namalovat a lakovat," uvedl Rydygr.


Výroba je podle něj ekologická a zcela bezodpadová. Zhotovení čerta trvá tři dny, Mikuláše kvůli vousům o den déle. Mimo masek a lampionů vyrábí PVO i papírové draky, slunečníky, papírové klobouky, praporky a reklamní zboží. Společnost se účastní i příprav prvních masopustních oslav Bohemian Carnevale, které se uskuteční příští rok v Praze. Obdoba benátského karnevalu se má stát novou tradicí. Firma má asi 40 zaměstnanců, většinu nekvalifikovaných. Práci se naučí poměrně rychle. V karnevalové sezoně využívá i domácí dělnice, důchodkyně. Vývoz, hlavně do Německa a Nizozemska, tvoří asi dvě třetiny objemu výroby.


PVO, kterému se mezi lidmi stále říká Heldovka, založil Eduard Held v roce 1884. S výrobou papírových sáčků a obálek začal jeho syn v roce 1908.