V rámci dalšího poslaneckého poslankyně Marie Machaté proběhlo v pondělí 30. července jednání se starosty šluknovského výběžku na téma plánované výstavby vedení vysokého napětí 110 kV z Nového Boru do Varnsdorfu.
Zástupci Šluknova, Rumburk a Varnsdorfu sice výstavbu nového vedení vítají, ale nelíbí se jim postup a nedostatečná komunikativnost investora stavby Severočeské energetické (SČE) Děčín. K tomuto názoru se přiklání i poslankyně Machatá: “SČE nás všechny staví před jakousi "hotovou věc" Navíc musím konstatovat, že moje nabídka ke zprostředkování dialogu namířená směrem k Severočeské energetice byla, byť zdvořile, jasně odmítnuta.“ SČE prý navíc do dnešního dne nedoložila konkrétní podklady pro nutnost výstavby.
„Komunikace v minulosti skutečně vázla, ale SČE rozhodně nepostupovala v rozporu se zákonem. Pokud jde o konkrétní rozbor nárůstu spotřeby elektrické energie ve šluknovském výběžku, obdrželi jsme od starostů tento požadavek a v současné době se rozbor připravuje. Materiál by měl být také zapracován do již připravené studie posouzení vlivu stavby na životní prostředí, kam se v současnosti zapracovává zhruba ještě dalších deset variant vedení,“ uvedl pro i-noviny Petr Hájek, manažer provozního týmu projekční přípravy SČE Děčín.
Podle Hájka je výstavba nového vedení nevyhnutelná. Stávajícím vedení je totiž 35 let staré, postupně mu prochází životnost a rozsáhlé opravy či výměna by nemohla probíhat za provozu. Nejoptimálnější variantou pro všechny by podle Hájka byla výstavba nového stožárové vedení postaveného na trase současného vedení plynu. „O této variantě se uvažovalo už od prvopočátku a chtěli jsme stavbu realizovat, když se prováděly výkopy na plyn, čímž bychom ve vyhnuli dvojímu zásahu do přírody. Probíhala i nějaká jednání s plynaři, kteří by případně museli dát povolení ke sloučení ochranných pásem vedení plynu a elektrické energie. Pak se ale projednávání VVN začalo protahovat a mezi tím už byl plyn položen,“ řekl Hájek.
Kdyby výstavba stožárového vedení nebyla povolena a SČE by musela použít kabel vedený v zemi, výstavba by údajně musela být patrně odložena na neurčito, protože odhadované náklady by oproti plánovaným 160 milionům na stožárové vedení vzrostly zhruba na půl miliardy, což je rozpočet SČE na několik let. Zároveň Hájek nevylučuje značné problémy, protže s kabelovým vedením nemá SČE žádné zkušenosti.
Spekulace o vývozu elektrické energie do Německa Hájek jednoznačně popřel.