Jak jsem psal, doposud jsem vlastně ani nevěděl, že ve Volfarticích nějaká tvrz je. Zvědavě a se zpožděním jsem vzal do rukou Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, abych se dozvěděl více. Ke svému zděšení jsem zjistil, že ve Volfarticích stály tvrze dokonce dvě. Ta dolní však byla, jak bylo v Čechách za komunistů zvykem, zbourána a v současnosti po ní nejsou žádné stopy. Aspoň tak se píše v moudrých knihách.
Horní tvrz (ve Volfarticích ale nazývanou spíše Zámeček) potkal lepší osud - v druhé polovině minulého století sloužila jako skladiště státního statku.
Původně ji postavil v 16. století Šebestián z Weissbachu. Už za komunistů dali tvrz dohromady Malotínovi - zesnulý pán Malotín hrál v České filharmonii na violoncello, jeho manželka zde doposud bydlí.
Zajímavé jsou především interiéry tvrze v čele s bývalou černou kuchyní se zachovalým dymníkem. Návštěvníci si mohli v neděli prohlédnout tři místnosti v dolní části stavby, některé s pěknými renesančními klenbami. A také dřevěné schodiště vedoucí do patra, v němž má majitelka domu byt.
Tvrz z dálky možná ani nepoznáte, protože je dosti necitlivě obestavěna mnohem mladšími domy. Mimo podobné akce, jako byla ta nedělní, může jen chabě zpestřit turisticky poměrně nudný výlet do této části Českolipska.
Přímo k ní logicky nevede žádná turistická trasa. Pokud půjdeme z velké křižovatky, které vévodí autobusová zastávka, směrem na Žandov, neodbočíme u rybníčku prudce doprava po silnici, ale vydáme se opačným směrem mezi domky. Tvrz objevíme asi po dvou stech metrech. Když se vrátíme na silnici, nalezneme po chvíli žlutou značku a ta nás po pěti kilometrech zavede až na nádraží v Žandově.
Výlet lze uspořádat například tak, že se ráno svezeme autobusem z České Lípy Střelnice do Volfartic. Obhlídneme Volfartice a poté si dáme malou lesní procházku do Žandova.
Zde naleznete více informací i fotografií na webu o hradech a tvrzích. Zde je fotožurnál z minulé neděle.
Oficiální pohlednice.