ČTK zjistila, že významnější politické strany a hnutí nyní nezařadily na volitelná místa kandidátek nikoho, kdo by na seznamech ministerstva vnitra figuroval jako spolupracovník StB.
Před minulými krajskými volbami byl na seznamech agentů StB jeden z lídrů KSČM Václav Svatek, bývalý vedoucí oddělení na československém federálním ministerstvu zahraničních věcí. Do zastupitelstva se Svatek v roce 2004 dostal s přehledem. A i když média později zveřejnila doklady o jeho spolupráci s StB, pracoval celé čtyři roky jako vedoucí kontrolního výboru Libereckého kraje. Nyní však Svatek za KSČM a ani za žádnou jinou politickou stranu v krajských volbách nekandiduje.
Svatek jakoukoli vědomou spolupráci s StB popřel. "Podpis na slibu spolupráce je falešný. Zpravodajskou činnost pro republiku jsem dělal, ale pouze jako diplomat," řekl v roce 2005 ČTK.
KSČM letos stejně jako v roce 2004 nevyžaduje v Libereckém kraji od svých kandidátů lustrační osvědčení, že s StB nespolupracovali. ODS i ČSSD lustrační osvědčení od svých kandidátů chtějí. Straně pro otevřenou společnost a koalici KDU-ČSL a SNK ED stačí čestné prohlášení, Strana Zelených a hnutí Starostové pro Liberecký kraj se lustračním osvědčením nebo čestným prohlášením nezabývaly. Jejich lídři předpokládají, že mezi kandidáty není nikdo, kdo by se v minulosti s StB zapletl.
ČTK nikoho ze zelených nebo ze starostů na seznamech ministerstva vnitra nenašla. A ani kandidáty ODS, ČSSD, KSČM, koalice KDU-ČSL a SNK ED, Strany pro otevřenou společnosti a Unie pro sport a zdraví. Ostatní strany a hnutí nemají podle odborníků větší šanci proniknout do krajského zastupitelstva.
"Nepovažujeme za důležité, aby naši kandidáti předkládali lustrační osvědčení. Každý stát měl a má své mechanismy na zjišťování informací. Pro nás je hlavní čistý trestní rejstřík našich kandidátů. Nevím ale o tom, že by někdo z nich byl na seznamech spolupracovníků StB," konstatovala předsedkyně KSČM v Libereckém kraji Dana Lysáková.