Za skladování obrovského množství odpadu dovezeného tajně z Německa obdržela podnikatelka již před pěti měsíci pokutu 300.000 korun.
"Výši další pokuty zatím neprozradíme," dodala ředitelka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Liberci Hana Kolářová.
Podle ní odpady ze Sosnové nezmizely, protože se porouchala technika na jejich odvážení. Podnikatelce také došly peníze na platby za jejich likvidaci nebo za další zpracování.
"Dvě menší ze tří budov, kde odpady původně ležely, jsou prázdné. Venku před nimi jsme dnes viděli jeden balík s odpady," uvedla Kolářová.
V polovině dubna se v bývalém teletníku a seníku v Sosnové skrývalo přibližně 1800 tun odpadů a na začátku května zhruba 800 až 900 tun.
"Těžko odhadovat, kolik odpadů tam zůstává nyní," řekla Kolářová.
Na začátku letošního roku v Sosnové bylo asi 2600 tun dopadů a loni na podzim 7000 tun. V odpadech se kromě plastů vyskytuje také nejvýše sedm procent textilu, dřeva nebo kovů. Soudní znalec v nich neobjevil žádné nebezpečné příměsi, jež by škodily lidskému zdraví a životnímu prostředí.
"Podle hygieniků nehrozí v Sosnové ani žádná infekce," řekla Kolářová.
ČIŽP prověřila, kam podnikatelka odpady ze Sosnové vozila. Zatím inspektoři nezjistili, že by končily v meziskladech nebo v přírodě. Nákladní auta dopravovala odpady buď na skládky, nebo k dalšímu zpracování. K bývalému zemědělskému podniku přijíždějí velmi často policejní hlídky. Nechtějí, aby v Sosnové odpady někdo zapálil jako v Libčevsi na Lounsku. Dým z požáru by zasáhl nejen Sosnovou, kde žije přes 700 obyvatel, ale i okraj čtyřicetitisícové České Lípy. Necelých 50 metrů od skládky stojí 12 domů.
V Libereckém kraji leží zhruba 8000 tun německého odpadu v Arnolticích, v Černousích a v Dolní Řasnici na Frýdlantsku. Jde převážně o textil a o plasty. Ze všech míst musí zmizet do konce září. V Arnolticích a v Dolní Řasnici vzniknou třídicí linky a odpady z nich poputují k dalšímu zpracování. Podnikatelka z Frýdlantu dostala za nelegálně dovezené odpady pokutu 250.000 korun.