Za českou stranu se jednání zúčastnil místostarosta města Česká Lípa Jan Stejskal a manažerka projektů města, za polskou stranu poté zástupce primátora a vedoucí některých odborů. Všechny projekty, o kterých zúčastněné strany jednaly, jsou připravovány jako projektové záměry do programu Interreg III.A.
„Tento program pokrývá především oblast rozvoje přeshraniční spolupráce a posílení partnerských vztahů mezi obyvateli českých, polských a německých měst,“ vysvětluje místostarosta Jan Stejskal.
Polská strana na jednání představila své dva konkrétní projekty, na kterých se Česká Lípa bude podílet a na které již město Boleslawiec obdrželo dotaci. Oba projekty budou realizovány v období jara až podzimu letošního roku.
„Jedná se v prvé řadě o projekt s názvem „Poznejme se blíže“, v rámci kterého připraví Boleslawiec tiskovou, fotografickou i internetovou prezentaci svého města i svých měst partnerských, včetně České Lípy,“ komentuje místostarosta Jan Stejskal.
Výstupem projektu tedy bude nová polská publikace s atraktivními fotografiemi, která by měla vyjít v celkovém nákladu 6 000 kusů, v několika jazykových mutacích, a to včetně češtiny. Česká Lípa je v projektu aktivním partnerem bez finanční spoluúčasti, což znamená, že město dodá informace a fotografie objektů, ovšem náklady na pořízení uhradí polská strana ze získané dotace. Shromážděné informace budou využity také při vytváření nové polské webové prezentace a nejzdařilejší fotografie poté poslouží k uspořádání výstavy.
„Ta se uskuteční jak v Boleslawieci, tak také v České Lípě,“ dodává Stejskal.
Druhý projekt bude zaměřen na přeshraniční vzdělávání. Město Boleslawiec vytvoří naučnou stezku významných evropských osobností spjatých s jejich městem a umožní tak lépe poznat a pochopit historické vazby. Jednalo se také o dalších možných polských projektech zaměřených především na sbližování obyvatel obou měst, na uspořádání sportovních i vzdělávacích aktivit dětí, mládeže i dospělých.
„Tyto projekty, které přesně naplňují záměry programu Interreg, tedy posilování spolupráce a sbližování obyvatel obou národů, jsou v současné době rozpracované. O jejich konkrétní realizaci budeme v nejbližší době dál jednat,“ dokončuje Jan Stejskal.
Také Česká Lípa při své návštěvě představila polským partnerům své návrhy letošních projektů, a to jak z oblasti sociální, tak vzdělávání a životního prostředí. Projekt z oblasti sociálních věcí předpokládá vydání průvodce Českou Lípou pro handicapované občany a návštěvníky města, a to včetně přehledné mapy.
„Průvodce by měl obsahovat především praktické informace pro znevýhodněné spoluobčany a turisty a také návrh bezbariérové turistické trasy městem,“ komentuje projektová manažerka České Lípy Petra Musilová.
V rámci dalšího projektu by měla být uspořádána trojstranná česko-polsko-německá konference k problematice opuštěných a toulavých zvířat, a to za účasti zástupců nevládních neziskových organizací, veterinárních lékařů a dalších odborníků ze všech tří zemí.
„K podání těchto projektů do programu Interregn III.A by mělo dojít do konce měsíce dubna. Jejich realizace by v případě úspěchu mohla začít na konci letošního roku, případně na začátku roku příštího,“ dodává Petra Musilová.
„Všechny námi představené projekty polské partnery velmi zaujaly a dohodli jsme podmínky partnerství v projektech,“ dokončuje Jan Stejskal.