Ryté sklo v přírodě dosud nikdo nevystavoval, i Čančíkovy exponáty v ní zůstanou pouze jeden den. Prohlédnout si je stihnou místní lidé a hlavně na 60 sklářských výtvarníků ze 13 zemí, kteří se účastní Mezinárodního sympozia rytého skla, řekl dnes Čančík.
Umělec rozmístil v plenéru svého domu a do protékajícího bezejmenného potůčku u něj zhruba 40 výtvorů s přírodní a volnou tematikou. V podstatě jde o asi patnáctiletý průřez Čančíkovou tvorbou. Některé rytiny zdobí ještě vzácné kameny, hlavně jaspisy, nebo kov a dřevo. Na hladině vody se zrcadlí mořská kompozice - mušle s perlorodkou na křišťále a medúza v plochém skle.
"Cílem setkávání rytců, které nemá ve světě obdoby, je hledat podněty k nové tvorbě a vyměnit si poznatky z práce," dodal Čančík. Rytci přijíždějí na týdenní sympozium do Kamenického Šenova každé tři roky. Letošní sympozium je v pořadí páté. Čančík, člen Anglické asociace rytců skla, nechyběl u žádného z nich. Broušení skla klasickými i moderními způsoby se věnuje 40 let. Jeho současná díla jsou zaměřena na kombinaci skla s ušlechtilými kovy, dřevem, drahými kameny a nerosty. Má za sebou desítky výstav v Česku i v zahraničí. Ještě nikdy ale nevystavoval přímo doma a k tomu ještě pod širým nebem.
Účastníci sympozia pracují celý týden společně se studenty sklářských odborných škol v dílnách Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. "Kromě práce v rytecké dílně se uskuteční tři workshopy, zaměřené na tradiční rytí do drahých kamenů, tisk na textil nebo vitrografii, což je grafický tisk ze skleněných desek," dodala ředitelka Sklářského muzea v Kamenickém Šenově Helena Braunová. Rytci se podívají do sklářských firem, ateliérů a domácích dílen v okolí Kamenického Šenova, Nového Boru a v Jablonci nad Nisou.
Pro účastníky sympozia byly vyhlášeny dvě ceny: Cena České sklářské společnosti a Cena zámku Bezdružice. První je určena autorovi, který ve své práci použije nové techniky zvyšujících produktivitu práce, umožňujících ale zároveň vytváření nových atraktivních dekorů a výrobků. Cena zámku Bezdružice ocení nejlepší práci.
Sympozium pořádá Sdružení sympozia rytého skla s městem Kamenický Šenov, Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou a dalšími subjekty. Finančně ho podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Liberecký kraj, město a Nadace Preciosa. Práce, které na sympoziu vznikly, se představí na společné výstavě od 13. září ve Sklářské muzeu v Kamenickém Šenově.