"S našimi absolventy jsou velmi spokojeni, ve dvou případech jim dokonce nabízejí prodloužení pracovního pobytu," řekla dnes mluvčí českolipského úřadu práce Marie Píšková.
Na tříměsíční stáž do nizozemského města Driebergen odjela skupina 16 mladých nezaměstnaných ze Semilska a Českolipska v polovině ledna.
Pracovní pobyt je určen nezaměstnaným absolventům škol od 18 do 29 let a je hrazen z evropského programu Leonardo da Vinci. V Nizozemsku našli uplatnění cukrář, kuchaři, pečovatelky, servírka, prodavači, automechanik, údržbáři a květinářka.
Na konci ledna bylo na Semilsku bez práce 3159 lidí, na Českolipsku zaměstnání hledalo 5657 osob. Stáže v Nizozemsku nabízejí absolventům šanci získat pracovní zkušenosti v zemi, která v rámci přechodných opatření zatím Čechům neumožňuje získat práci bez zvláštního povolení. Ze starých zemí Evropské unie totiž zatím otevřely své pracovní trhy občanům nových členských zemí jen Švédsko, Velká Británie a Irsko.
Podmínkou účasti v programu je alespoň částečná znalost angličtiny, což je podle Píškové největší problém, protože zejména v případě absolventů učilišť není jazyková příprava na dostatečné úrovni.
"Pobyt v zahraničí je ale velkou šancí se v jazyku zdokonalit a získat praxi, která absolventům chybí," řekla Píšková.
Nezaměstnaní absolventi navíc podle nových pravidel nepobírají podporu, a tak je pro ně stáž možností, jak získat nějaké prostředky - i když dostávají jen kapesné, a nikoli mzdu.
Zatímco pro Českou Lípu je stáž první zkušeností, semilský úřad práce ji pořádá už podruhé.
"Uchazeči, kteří stáž už absolvovali, našli snadněji odpovídající práci," řekl ředitel semilského úřadu Jan Rychlík.
Podobný projekt podpořený v rámci programu Leonardo da Vinci by se podle něj měl uskutečnit do konce letošního roku ještě ve spolupráci s německým partnerským městem Semil - Schauenburgem.
"Bude zaměřen především na mladé řemeslníky," dodal Rychlík.