Horší situace je jen v Praze, Karlovarském a Středočeském kraji, řekla dnes ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
Celkem je podle ní v kraji registrováno 29 HIV pozitivních osob, což je 67,6 osob na 1.000.000 obyvatel. U 20 osob se nemoc zatím nijak neprojevila, tři mají AIDS v klinickém stadiu a šest osob trpí plně rozvinutým onemocněním.
Virus HIV je předzvěstí smrtelné nemoci AIDS, která rozvrací imunitní systém člověka. Viry HIV se přenášejí krví, při pohlavním a orálním styku bez kondomu a z matky na plod. Ve venkovním prostředí mimo lidské tělo viry hynou. Dosud vyvinuté léky nemoc pouze zpomalují, i když díky nim může člověk nakažený virem HIV žít až 20 let.
Podle hygieniků je z epidemiologických šetření zřejmé, že v Libereckém kraji přibývá promiskuitních lidí, kteří mají sex s více partnery. Mnoho z nich navíc nepoužívá nejúčinnější ochranu před viry HIV a dalšími pohlavními nemocemi - prezervativ. Viry HIV a pohlavní nemoci se nevyskytují jen mezi prostitutkami a narkomany, ale ohrožují všechny, varují hygienici. Podle nich může být skutečně nakažených až desetkrát více než registrovaných případů.
"Jen na naši libereckou linku AIDS se obrací asi dva lidé týdně. Buďto chtějí vědět, kde si mohou nechat udělat testy, nebo měli rizikový pohlavní styk a chtějí vědět, jestli se mohli nakazit," podotkla krajská epidemioložka Jana Prattingerová. Dotazy se podle ní množí hlavně začátkem prosince, kdy v souvislosti s Mezinárodním dnem boje proti AIDS přinášejí média nové alarmující údaje.
V kraji jsou čtyři hlavní pracoviště, kde se dělají testy na výskyt viru HIV v krvi. Zájemci je najdou ve zdravotních ústavech v Liberci, České Lípě, Semilech a v jablonecké nemocnici. Liberecké pracoviště zdravotního ústavu provedlo letos 73 anonymních odběrů, žádný z nich nebyl pozitivní.
Na konci loňského roku bylo v ČR celkem 920 HIV pozitivních osob, ke konci září jich bylo již 1013, z toho 799 mužů. Bez příznaků je 625 lidí. Podle odhadů z konce loňského roku bylo virem HIV celosvětově nakaženo 42 milionů lidí. Během deseti let by jich už mělo být 60 až 70 milionů. Méně je lidí infikovaných v USA, protože se poučili, jak se mají chovat. Nejhorší situace je v Africe, následují Indie, Pákistán, Čína a země bývalého Sovětského svazu.