Dnes je 10. 04. 2025
svátek má Darja

V Libereckém kraji praskly tisíce stromů, velké polomy ale nebudou

Archiv

ČTK to dnes řekl ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvík Řičář.


"Celistvé porosty jsou odolnější. Největší starosti nám dělají mladé stromy ve věku deset až 20 let. Jejich tenké kmeny se ohnuly často až k zemi a potřebujeme, aby z nich sníh rychle opadal a zase se narovnaly. Pokud by zůstaly nakloněné, po dalším silném sněžení by se mnohé z nich zlomily," upozornil Řičář.


Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek dodal, že nepamatuje, aby někdy napadalo do zeleného listí stromů tolik sněhu. "Takový je ale běh přírody. Stromy a větve určitě popraskaly i v rezervaci Jizerskohorské bučiny, žádnou spoušť tam ale nepředpokládáme," konstatoval Hušek.


Podle Řičáře i Huška byly stromy v polovině října po teplém začátku podzimu ještě prohřáté. Sníh se pak na listy a větve lepil mnohem více než v listopadu nebo v prosinci, kdy jsou stromy promrzlé. Kmeny a větve jeho váhu především ve čtvrtek a v pátek neunesly a praskaly. Sníh zničil a poškodil hlavně břízy, javory nebo jívy.


"Zlomilo se také hodně borovic, tújí a dalších cizokrajných dřevin. Jejich větve se vypínají vzhůru a těžký sníh je lehce lámal. Naopak větve smrků vytvářejí jakousi střechu, při zátěži se sklánějí přirozeně k zemi a praskají mnohem méně," vysvětlil Hušek.


Sněhová kalamita likvidovala rovněž ovocné stromy a okrasné dřeviny na zahradách. "U nás ve Smržovce se polámaly skoro u každého domu," podotkla městská radní Inka Urbanová. V městě pod 869 metrů vysokou horou Černá studnice leželo v pátek bezmála půl metru sněhu.