Dnes je 12. 04. 2025
svátek má Julius

V Libereckém kraji podaly strany 17 kandidátek

Archiv

Kroupová odmítla uvést počty kandidátů na jednotlivých listinách a jména lídrů. "Počet kandidátů a pořadí není zatím rozhodující, strany je mohou do 30. srpna ještě doplňovat a měnit," poznamenala s tím, že poté budou volební strany ještě vyzvány k odstranění případných nedostatků a do 10. září musí být platné kandidátní listiny registrovány.


Plnou sedmnáctičlennou kandidátku odevzdala například ODS, kterou povede do voleb poslanec Zdeněk Mach ze Semil. Také ČSSD postavila do čela poslance - Pavla Ploce. Krajskému úřadu předložila kompletní kandidátku i KSČM. Lídrem komunistů je českolipská právnička Marie Nedvědová. Kandidátní listinu se 17 jmény dále má Suverenita-Strana zdravého rozumu, jejím lídrem je informatik ze Semilska Lubomír Langhammer.


Kompletní kandidátku předložila i Strana důstojného života (SDŽ). Vede ji chrastavský zastupitel a neúspěšný kandidát do Senátu Oldřich Němec, někdejší člen sociální demokracie. Prvním, kdo kandidátní listinu v Libereckém kraji odevzdal, byla strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net. Na listině má ale zatím devět jmen a jejím lídrem je jilemnický zastupitel Eduard Seibert.


Naopak na poslední chvíli dnes podaly plnou kandidaturu KDU-ČSL, kterou povede do voleb nestraník Roman Kumpošt, a TOP 09. Ta má v čele starostu Železného Brodu Václava Horáčka. Zelené v Libereckém kraji vede do předčasných sněmovních voleb náměstek ministra životního prostředí František Pelc.


O hlasy voličů se budou ucházet rovněž Svobodní, kteří ale kandidátku zaplnili jen ze třetiny. Jejich jedničkou je finanční poradce z obce Vyskeř na Liberecku Martin Hrnčíř. Dělnickou stranu vede k volbám informační technik z Harrachova Jindřich Nestler. O hlasy voličů se utká také nová strana STOP, která má zatím na kandidátce jen 13 jmen a jejím lídrem je podnikatel nestraník Jan Balcárek z Bruntálu, který v regionu nežije, ale studoval tam.


V Libereckém kraji kandiduje ještě Sládkova SPR-RSČ a Národní prosperita, která má na kandidátce jen důchodce Zbyňka Štěpána z Paceřic. Teprve dnes kandidátky podaly také Česká pirátská strana, Věci veřejné a Občané.cz. Česká pirátská strana na ní má zatím pět lidí a lídrem je podnikatel Jan Mastník.


Při minulých volbách vybírali voliči v Libereckém kraji z 18 politických stran, hnutí a koalic. O jejich přízeň se tehdy ucházelo 230 kandidátů, což bylo o 63 méně než při volbách v roce 2002.


V roce 2006 vyhráli v kraji volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů. Pro druhou v pořadí ČSSD se rozhodlo 29,31 procenta voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 procenta voličů, a čtvrtou pozici obsadila Strana zelených se ziskem 9,58 procenta hlasů.


Do Poslanecké sněmovny se tehdy v kraji dostali ale jen občanští demokraté, kteří mají čtyři mandáty, tři získala ČSSD a jeden komunisté. V Libereckém kraji přišlo odevzdat svůj hlas 62,35 procenta voličů, což bylo zhruba o sedm procentních bodů více než v roce 2002.