Dnes je 12. 04. 2025
svátek má Julius

V Libereckém kraji podalo kandidátky zatím 11 stran

Archiv

Prvním, kdo kandidátní listinu odevzdal, byla strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net. Na kandidátní listině je zatím devět jmen a jejím lídrem je jilemnický zastupitel Eduard Seibert. Kandidátku se 17 kandidáty už odevzdala i Strana důstojného života (SDŽ). Vede ji chrastavský zastupitel a neúspěšný kandidát do Senátu Oldřich Němec, někdejší člen sociální demokracie.


Krajskému úřadu předložila plnou kandidátku také KSČM. Lídrem komunistů je českolipská právnička Marie Nedvědová. Plnou kandidátku odevzdala také ODS, kterou povede do voleb poslanec Zdeněk Mach ze Semil. Také ČSSD postavila do čela poslance Pavla Ploce. Kandidátní listinu se 17 jmény ještě odevzdala Suverenita-Strana zdravého rozumu, jejím lídrem je informatik ze Semilska Lubomír Langhammer.


O hlasy voličů se budou ucházet ještě Svobodní, dále pak Dělnická strana, kterou vede informační technik z Harrachova Jindřich Nestler, Sládkova SPR-RSČ a nová strana STOP. Kandidátní listinu již podala také Národní prosperita.


Kroupová odmítla uvést počty kandidátů na jednotlivých listinách a jména lídrů. "Počet kandidátů a pořadí není zatím rozhodující, strany je mohou do 30. srpna ještě doplňovat a měnit," poznamenala s tím, že poté budou volební strany ještě vyzvány k odstranění případných nedostatků a do 10. září musí být platné kandidátní listiny registrovány.


Svou kandidaturu oficiálně ještě oznámila KDU-ČSL a TOP 09 a zelení. Kandidátní listiny ale dosud jejich zástupci nepodali. Podle Kroupové podání kandidátek avizovala již také Česká pirátská strana a Věci veřejné.


Při minulých volbách vybírali voliči v Libereckém kraji z 18 politických stran, hnutí a koalic. O jejich přízeň se tehdy ucházelo 230 kandidátů, což bylo o 63 méně než při volbách v roce 2002.


V roce 2006 vyhráli v kraji volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů. Pro druhou v pořadí ČSSD se rozhodlo 29,31 procenta voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 procenta voličů, a čtvrtou pozici obsadila Strana zelených se ziskem 9,58 procenta hlasů.


Do Poslanecké sněmovny se tehdy v kraji dostali ale jen občanští demokraté, kteří mají čtyři mandáty, tři získala ČSSD a jeden komunisté. V Libereckém kraji přišlo odevzdat svůj hlas 62,35 procenta voličů, což bylo zhruba o sedm procentních bodů více než v roce 2002.