Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

V Libereckém kraji neučila kvůli stávce víc než polovina škol

Archiv

Podle předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Aleny Losové je nespokojenost učitelů a podpora stávky silnější než při posledním protestu vloni v prosinci.


"Některé školy neposlaly přihlášku ke stávce okresním nebo krajským radám, ale ohlásily ji přímo na centrálu do Prahy. Ukázalo se, že podpora byla silnější, než se zdálo," dodala. Část škol mohla protest podpořit jen symbolicky, protože termín připadl na dobu, kdy jsou zrovna praxe, závěrečné zkoušky nebo výlety. "Tyto akce již nebylo možné zrušit nebo přeložit, učitelé ale stávku podporují," uvedla.


Mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych ČTK řekl, že v krajském městě se neučilo kvůli stávce v deseti z 23 škol. Před problémem, kam s dítětem, se ocitli i rodiče dětí ze sedmi libereckých mateřských škol. Na Semilsku stávkovala jedna mateřská škola, devět základních škol a také semilské gymnázium. Na Jablonecku a Českolipsku to byla zhruba každá druhá škola. "V malých vesnicích, třeba v Kobylách, Jenišovicích nebo Ohrazenicích, se normálně učilo. Vztah mezi starostou, ředitelem a rodiči je tam daleko užší," přiznal Ivo Filip z turnovské základní školy, která stávku podpořila.


Z Libereckého kraje vypravili pedagogové do Prahy čtyři autobusy, jeden minibus a desítky učitelů hlavně ze Semilska odjely vlastními auty. "Odhaduji, že celkem šlo o 300 lidí," dodala Losová.


Učitelé jsou přesvědčeni, že nátlak je jediný způsob, jak zlepšit situaci ve školství. Stěžují si na nevyhovující pracovní podmínky a na nedostatek peněz na další vzdělávání, pomůcky a učební texty pro přípravu vzdělávacích programů. Podle nich chybí peníze i na vybavení a opravy škol. Na stávku čerpají neplacené volno.


Odboráři tvrdí, že letos kvůli vysoké inflaci reálně klesají příjmy pracovníků škol. Od minulého roku jednali o navýšení rozpočtu regionálního školství. V prosinci uspěli pouze částečně, proto už tehdy uspořádali jednodenní stávku. Letos požadovaly odbory další tři miliardy korun, do konce roku však dostanou jen půl miliardy. Další čtyři miliardy mají přislíbeny na příští rok.


Do poslední prosincové stávky se zapojilo 128.352 pracovníků, což byla více než polovina zaměstnanců regionálního školství. Ze 3000 pracovníků školství v Libereckém kraji jich stávkovalo zhruba 2500.