Ojedinělý betlém s téměř třímetrovými dřevěnými postavami byl postaven už před 14 dny. Obec si rozsvícením betlému připomíná i autorovi letošní nedožité osmdesátiny, řekl dnes ČTK místní sběratel betlémů Martin Chaloupka.
Dřevěný betlém je široký 16 metrů a Jíra, který před čtyřmi lety zemřel, ho vytvářel v roce 1999 pod širým nebem tři měsíce. Všechny figuríny nahrubo vyřezal z dřevěných desek. Nechybí mezi nimi Josef, Marie, tři králové, pastevci a také velbloud a ovce. Chaloupka poslední týden trávil přípravou nasvícení, drobnými opravami a obnovením některých nátěrů na betlému. "Za ty roky už mám Jírovu tvorbu v ruce," řekl Chaloupka.
Na rozsvícení betlému i doprovodný program se dnes přišly podívat zhruba tři stovky lidí. Podobná návštěva bývá podle Chaloupky na rozsvěcení betléma každým rokem. Na svém místě by měl betlém zůstat nejméně tři měsíce, než roztaje sníh a k rozměrným dílům se dostane nákladní automobil.
Tradice výroby betlémů v Kryštofově Údolí je stará 150 let. V obci je i stálá výstava, v prvním patře hostince U Kryštofa jsou jich dobré dvě desítky. Nejstarší z betlémů pochází z roku 1846, největší zabírá 35 metrů čtverečních a ty nejmenší se vejdou na dlaň. Výstava je otevřena vždy o víkendech. Venkovní betlém stojí nedaleko muzea v blízkosti místního orloje, jehož autorem je výtvarník a řezbář Václav Plechatý.
Kryštofovo Údolí je od roku 2002 Vesnickou památkovou rezervací. Založeno bylo na počátku 16. století a dnes představuje unikátní soubor lidové architektury, který láká do obce každoročně tisíce turistů. K nejcennějším památkám patří barokní kostel sv. Kryštofa s hřbitovem, samostatnou dřevěnou zvonicí, farou a márnicí. Roubený kostel v pozdějších letech pokrytý břidlicí byl vysvěcen v roce 1686, a v Libereckém kraji je ojedinělou stavbou lidové architektury.