Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

V Doksech pokračovaly protesty proti rušení škol

Archiv

Jejím důvodem je předpokládaný úbytek žáků, nevyužitá kapacita středních škol a učilišť a vysoké náklady na jejich provoz. Odpůrci změn argumentují zhoršením dostupnosti a kvality vzdělání. ČTK to dnes za organizátory shromáždění řekla Vladislava Havlová ze Střední školy v Doksech. "Uvědomujeme si nutnost redukce, chceme si ale podle vlastních potřeb rozhodnout, jak má vypadat," doplnila. Školy na Českolipsku shromáždily proti chystaným změnám stovky podpisů, získaly také podporu odborářů.


 "Optimalizaci měla předcházet diskuse se zaměstnanci - učiteli a mistry odborného výcviku, a to se nestalo," uvedl předseda oblastního sdružení odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt. Na Českolipsku by se měla slučovat například gymnázia a střední odborné školy v České Lípě a Doksech. Mělo se zrušit i osmileté gymnázium v Mimoni, ale od toho kraj ustoupil, stejně jako v Tanvaldu a Frýdlantu.


Záměr podle jedné z variant počítal se zánikem 15 škol ze 48 a sloučením a přičleněním jejich žáků a učitelů do zbylých škol. Kraj očekává do pěti let úbytek studentů o třetinu. Zatímco dnes jich je 22.500, v roce 2011 jich bude jen 16.000. Současná kapacita škol je ale pro 33.000 dětí. Návrh redukce sítě středních škol mělo schválil prosincové zastupitelstvo. Náměstek hejtmana Petr Doležal ho ale nakonec kvůli vypjaté atmosféře ani nepředložil radě. Kraj se bude rušením škol zabývat v únoru. Získaný čas chtěl využít k diskusím s rodiči, řediteli a městy. "Proto jsme se protestu ani neúčastnili, naším úkolem je nyní jednat," řekl Doležal ČTK.


Podle mluvčího úřadu Jiřího Langra dostal kraj proti redukci zatím jedinou petici, a z Tanvaldska, kde úřad navrhuje, aby Gymnázium Tanvald připadlo pod Masarykovu základní školu a obchodní akademii. Ve čtvrtek odevzdá úřadu svou petici kraji i Střední průmyslová škola strojní z Jablonce nad Nisou. "Podařilo se nám shromáždit přes 12.600 podpisů," informoval ČTK zástupce ředitele Petr Hujer. Lidé se v ní vyslovují proti sloučení strojní a technické školy do doby, než bude postavený nový školní areál, který by místem i uspořádání vyhovoval oběma školám. Redukce se nelíbí ani jablonecké radnici, město nechce přijít o studijní obory. Vadí mu hlavně to, že by se prodavačky neměly už učit v Liberci a Jablonci, ale jen v krajském městě.