Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

V Doksech budou skládat zkoušky psi pro handicapované

Archiv

Zvířata, která se jich zúčastní, ale prošla výcvikem v různých střediscích, řekla dnes  ředitelka centra Zuzana Daušová.


"Majitelům zvířat to dá jistotu, že se na psy mohou plně spolehnout. Navíc je pro ně sledování výcviku velkou motivací," dodala.


Na testy spojené s rekondičním pobytem přijeli podle ní nevidomí, vozíčkáři, tělesně postižení, neslyšící, lidé s kombinovanými handicapy a postižené děti. Každý z nich přitom potřebuje psa s jiným výcvikem. Psi pro handicapované jsou asistenční a vodicí. Zatímco na nákup, výcvik i běžné potřeby vodicích psů přispívá stát, asistenční psi nejsou podle legislativy kompenzační pomůckou.


Cena psa pro handicapované dosahuje až 200.000 korun. Během testů si psi vyzkouší ovládání základních povelů, chování ve skupině dětí nebo při kontaktu s jiným zvířetem. Testy jsou vyvrcholením a ukončením osmnáctiměsíčního období secvičování a sžívání handicapovaného s novým pomocníkem. Vlastní chov se centru nevyplatí, protože až u dvou třetin štěňat se ukáže, že nemají pro výcvik fyzické nebo povahové předpoklady. Proto častěji vhodná štěňata od šesti do 18 měsíců vykupují.


"Musejí mít zdravé klouby, vyšetřuje se i oční pozadí, játra a ledviny," dodala Daušová.


Psi podle ní nesmějí být agresivní vůči něčemu a nikomu a nesmí mít lovecké pudy. Nejvhodnější jsou retrívři, ovčáci a nebo pastevecká plemena. Jen výjimečně by se mohli postižení spolehnout na jezevčíka, kokršpaněla nebo chrta. Pražské Centrum výcviku psů pro postižené funguje pět pět. Ročně předá lidem s handicapem zhruba 20 zvířat. Poptávka je však trvale asi dvakrát vyšší.