Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

V České Lípě se opět na slavnostech poděkovalo

Archiv

Pamětní list spolu s cenou v podobě křišťálové plastiky s pískovaným textem předala oceněným starostka města Česká Lípa Hana Moudrá za přítomnosti delegací z partnerských měst, tj. z německého města Mittweidy, polského Boleslawiece, slovenského Bardějova a také ukrajinského Užhorodu. Křišťálové plastiky jsou pak barevně rozlišeny dle jednotlivých kategorií. Opět, stejně tak jako v loňském roce, byl oceněným předán finanční dar ve výši 10.000,- Kč.


„Již sedm let je výsadou starosty tohoto města, aby u příležitosti městských slavností poděkoval několika osobnostem, které se významnou měrou podílejí na tom, aby se nám v České Lípě lépe žilo,“ zahájila předání ocenění starostka České Lípy Hana Moudrá. „Svůj mimořádný přístup projevují v různých sférách lidského bytí a za to, jak posouvají naše každodenní dějiny, si  nepochybně zaslouží naše veřejné uznání a projev úcty.“


Žlutou plastiku za přínos v oblasti kultury si pro letošní rok odnesla paní Renata Copková, a to především za šíření povědomí o městě Česká Lípa prostřednictvím fotogalerie města, kterou vytvořila a zveřejnila na veřejně přístupných webových stránkách Foto ČR.


„Další osobností, které chci letos předat „Poděkování“, tentokráte za oblast práce s mládeží, je pedagog Mgr. Jan Stránský, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno se školou Dr. Miroslava Tyrše,“ uvedla následného oceněného starostka Hana Moudrá a předala plastiku v zelené křištálové barvě. Další oceněný, který si nepochybně zasloužil zelenou plastiku udělovanou za práci s mládeží, byl Jaroslav Linhart, nominovaný za dlouholetou a přínosnou trenérskou práci s mladými volejbalisty. 


„Jméno čtvrté nominované osobnosti se nám vybaví v momentě, když se zmíníme o manušické střelnici. Právě tam Mgr. Luboš Opelka zahájil před několika lety svoji skvělou kariéru sportovního střelce. Na jeho úspěchy jsme moc pyšní, a proto bych mu dnes chtěla předat modrou plastiku  za oblast sportu,“ řekla na adresu tohoto oceněného starostka Hana Moudrá.


Ocenění za významný počin v podnikatelské oblasti získal v letošním roce Ing. Luboš Novák, CSc., generální ředitel společnosti Mega, který úspěšně propojil vědecké poznání s řízením prosperujícího podniku. Uznání si tento Českolipan zasloužil nejenom za to, jak pod jeho vedením funguje firma Mega, ale i za jeho osobní podíl na úspěšném vědeckém výzkumu membrán využitelných pro čištění odpadních vod.


Také v letošním roce se udělovala cena za mimořádný lidský čin. „Poslední dnes nominovanou osobností je člověk, o kterém bych bez patosu v hlase mohla říci – tohle je náš hrdina všedních dnů. Jmenuje se Václav Fořtík a dnes bych mu chtěla předat červenou křišťálovou plastiku udělovanou za hrdinství, za lidský přístup a empatii,“ řekla starostka Hana Moudrá.  Pan Fořtík již  22 let pracuje jako psovod ozbrojené složky u Policie ČR. Je vrchním inspektorem a vedoucím skupiny českolipské služební kynologie a za své pracovní výsledky byl již dvakrát  oficiálně vyznamenám. Jako zkušený psovod už nejednou doslova zachránil život nemohoucím, nemocným či zraněným lidem. Takto byla např. nalezena a zachráněna starší paní ze Svárova, která trpěla roztroušenou sklerózou a byla po několika hodinách nalezena v lese. Pan Fořtík bez sebemenšího zaváhání pomohl i starému pánovi,  jenž byl  v bezvědomí na chodníku v České Lípě na Děčínské ulici. Poslední záchrannou akcí pana Fořtíka byl požár pole u Jestřebí. Do hodně nepříjemných problémů s ohněm se tam dostal řidič kombajnu. Jenom díky panu Fořtíkovi, který sám o sobě tvrdí, že je optimista a vždy doufá v dobrý konec, nedošlo k nejhoršímu a celý příběh dobře dopadl.


Město Česká Lípa má také nového čestného občana. V měsíci květnu rozhodlo českolipské zastupitelstvo o udělení Čestného občanství in memoriam docentu doktoru Jiřímu Vomáčkovi, CSc. Čestný titul reprezentovaný cínovou plastikou od akademického sochaře Zdeňka Kolářského předala starostka Hana Moudrá paní Marii Vomáčkové. Od samého počátku se charismatický učitel Jiří Vomáčka kromě pedagogické práce, které zasvětil celý svůj život  a neopustil ji ani v době, kdy mu komunistický režim zapověděl akademickou půdu, věnoval také kultuře. Prvořadé místo zaujal sborový zpěv. Po dlouhá léta pracoval jako předseda českolipského Pěveckého sboru severočeských učitelů. „Vlastní pedagogická práce docenta Vomáčky byla oceněna nejen dosaženými akademickými tituly, ale i zlatou medailí, udělenou in memoriam Pedagogickou fakultou Technické univerzity v Liberci v roce 2005,“ při- pomněla na závěr starostka Hana Moudrá.