Dnes je 20. 02. 2025
svátek má Oldřich

Uprchlíci a Zpěvandule měřili síly

Archiv

Ochutnávka národních jídel ale nebyla hlavním bodem programu – tím bylo vzájemné setkání motivované nedávným svátkem matek.
Spojení Zpěvandulí a uprchlíků bylo jen zdánlivě nesourodé – společným bodem obou je totiž jeden ze dvou mužských členů Zpěvandulí, který ve strážském středisku žije a studuje v sousední Mimoni. Je to talentovaný mladý muž, který se připravuje na vysokoškolské studium a donedávna působil v hudební skupině uprchlíků. Po jejím rozpadu se přidal ke Zpěvandulím a byl jejím prvním mužským členem.
Zpěvandule zaujaly svým temperamentním repertoárem, děti uprchlíků zase bodovaly rejem čarodějnic – ostatně tanečním číslem s názvem Strašidelný hrad nedávno excelovaly i na přehlídce mateřských škol v Nymburce. Kostýmy i kulisy si vytvořily děti samy, s rejem samotným těm nejmladším čarodějnicím musely trochu pomoci vychovatelky ze střediska.
Na podvečerní vystoupení ve Stráži pozvalo zdejší uprchlické zařízení také obyvatele města. Ostatně takových akcí pro veřejnost nabízí víc – obvykle na nich uprchlíci prezentují své dovednosti, nabízejí společná účast na divadelních i jiných představeních či příležitost odreagovat se ve výtvarné dílně při experimentování s nejrůznějšími výtvarnými technikami.
Protože klienti střediska nemají jiné příležitosti, kdy mohou ukázat, co umějí, uvítali bychom například možnost spolupracovat při nejrůznějších kulturních akcích ve Stráži či v okolí. Ochutnávky orientálních specialit, které připravují naši klienti, jsou všeobecně známé, proto měníme repertoár a připravujeme například minikurzy břišních tanců či odpoledne ručních prací. 
V Pobytovém a integračním středisku Správy uprchlických zařízení MV ČR žije v současné době 55 žadatelů o azyl a 46 osob s azylem již uděleným, převážně rodin s dětmi. Největší část z nich pochází z rusky mluvících zemí, ale také z Iráku, Srí Lanky, Angoly, Turecka či Mongolska.