Byl jsem i já nabádánwikipedisty z řad studentů přírodních věd, abych si při svých toulkách krajinou nehleděl jen zajímavých kostelů či hor, ale abych vnímal, fotografoval a zajímal se o přírodu. Problém je, že jsem laik a rozpoznat od sebe hrušky oproti jabloním je pro mne nejen přes zimu neřešitelný úkol. Musí to mít na sobě ceduli, takže musím buď do botanické zahrady, nebo vyhledávat označené stromy.
Protože elfové v roli ochránců lesů v reálném světě bohužel neexistují, jejich roli u nás zastávají lidé a bývají za to i placení. Ochránci přírody, lesáci, úředníci v některých druzích úřadů, ti všichni mají na starost ochranu přírody a tam stromy přirozeně patří. Evidenci zvlášť cenných, dnes nazývaných památných stromů či celých stromořadí má na starosti státní Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR. Je jich zdánlivě mnoho, snad přes 20000. Nemusí to být jen ty nejvyšší, prastaré, či snad cizokrajné, jsou mezi nimi i vzhledem obyčejné, avšak spojené s historickou událostí toho místa a tak se jmenují třeba Lípa svobody, Žižkův dub. Asi většina obyvatel České Lípy šla alespoň jednou ke Kauflandu či do sportovní haly a jistě si všimla, že v maličkém parčíku po cestě před starší sportovní halou je předloňskou bouřkou poničený liliovník tulipánokvětý ohrazený i s zelenoupopisnou cedulí. Stromy ve zmíněné evidenci jsou totiž označeny státním znakem a je o ně pečováno.
Těch stromů je v České Lípě celkem 10, tedy bylo předloni, a najít je kvůli vyfotografování a zdokumentování nebylo napoprvé jednoduché. Některé z těch před 15 roky evidovaných už neexistují. Jsou mezi nimi i skupinky stromů stejného druhu, třeba lípy u děkanského kostela, nebo jilmy před vchodem do vodního hradu Lipý. A také samostatně rostoucí stromy vzhledem nádherné, mě jako laikovi se nejvíc líbí lesní buk u Moskevské ulice ačerný topol na sídlišti Sever. V mapách na internetovém Seznamu po přepnutí na turistickou verzi jsou stromy zakresleny a tak před každým výletem si do plánu své cesty za poznáním zapisuji, kde mám najít a vyfotit nějaký chráněný strom či alej. Našel jsem jich na našem okrese hodně, ale pro zdejší čtenáře jsem dole připojil fotografie jen těch českolipských. Víte, kde všechny jsou? Taková Cesta elfů se dá projít za 2 hodiny, možná námět pro třídní akci.