Dnes je 29. 11. 2024
svátek má Zina

V Loretě v Rumburku se pilně restaurují malby

Do původní krásy se v průběhu srpna vrací malby v ambitu Lorety v Rumburku. Restaurátorské práce zde potrvají do začátku září. Návštěvníci mohou restaurátory pozorovat přímo při práci v barokním objektu Svatých schodů z 18. století, který je součástí křížové chodby.

Obnovy se dočkají nástropní a nástěnné malby i dřevěná balustráda. Na původní místo bude nainstalována zachráněná unikátní sochařská výzdoba. Restaurátorské práce probíhají v objektu Svatých schodů od roku 2008. Kompletně budou dokončeny v roce 2012, kdy dojde k znovuvysvěcení poutního místa. Obnovu rumburské Lorety ve výši 910 000 Kč v roce 2011 podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Město Rumburk a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. O celkovou záchranu barokního skvostu severních Čech usiluje od roku 1996 vlastník objektu, Římskokatolická farnost-děkanství Rumburk. Obnova zatím přišla na 22 000 000 Kč.  

Svaté schody symbolizují scho­diště v domě Piláta Pontského, římského místodržitele v Judsku, po kterém vystoupal pro rozsudek smrti Ježíš Kristus. Originální mramorové schody byly do Evropy přivezeny během křížových výprav a jsou dnes uctívány v Římě v bazilice v Lateráně. „V Rumburku byl objekt Svatých schodů dokončen roku 1770. Stupňů Svatých schodů je osmadvacet a k oltáři v kapli Kalvárie se po nich vystupuje po kolenou. Kovové křížky na Svatých schodech označují místa s ulože­nými relikviemi osmnácti světců. Po stranách schodiště byly umístěny dřevěné sochy vysmívajících se židovských obchodníků a římských vojáků od malíře a sochaře Eliase Dollhopha z Horního Slavkova,“ vysvětluje páter Jozef Kujan SDB ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Dokončené restaurátorské práce se návštěvníkům oficiálně představí v sobotu 17. září 2011 při tradičních Loretánských slavnostech. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na původní výraznou barevnost dřevěné balustrády - na zdobené zábradlí budou umístěny barokní sochy. Ty dotvoří celý příběh o Ježíšovi, který Svaté schody s kaplí Kalvárie vyprávějí. Od roku 2008 do letošního roku došlo v objektu Svatých schodů k opravě fasády, restaurování výmalby a sochařské výzdoby. Provedeny byly práce za 2 950 000 korun.

Rozlehlým, celoročně přístupným loretánským areálem v Rumburku ročně projde na 7 000 návštěvníků. Kromě klasických prohlídek jsou pro ně připraveny stálé výstavy o historii Lorety, kapucínského kláštera a loretánského podzemí. V křížové chodbě se odehrávají krátkodobé výstavy a v přilehlém kostele sv. Vavřince koncerty.