Na prusko-rakouskou válku roku 1866 upomíná naučná stezka, která provede mnichovohradišťskou částí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Vede po trase z Mimoně přes Kuřívody, odbočí do Osečné a přes Ševčín, Klášter Hradiště nad Jizerou a Mnichovo Hradiště do Bosně. Její základní trasa Mimoň–Boseň měří 34 kilometrů, odbočka Mimoň–Osečná 20 kilometrů a úsek Osečná–Mnichovo Hradiště 28,5 kilometru.
„Na tomto výletě se vydáte i mimo Liberecký kraj, ale myslím, že pro zážitek z příjemně stráveného dne je to nepodstatné. Ať už to bude cyklovýlet nebo opravdu dlouhý pěší výlet, čeká vás celá řada zajímavých zastavení. Určitě si přijdou na své milovníci historie a zejména nadšenci do historie vojenské,“uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje
Stezku tvoří okruh, který začíná v Mimoni u areálu Božího hrobu, a končí v na parkovišti pod hradem Valečov. Stezka vede po turisticky značených cestách a cyklostezkách nebo po polních stezkách a provází po nejvýznamnějších památkách bitev roku 1866. Mapuje historické události od srážky u Kuřívod 26. června 1866, druhé srážky ve stejný den u Českého Dubu až po bitvu u Mnichova Hradiště 28. června 1866. Významným místem na této trase je mnichovohradišťský zámecký areál, jehož součástí je kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny. V kapli jsou uloženy ostatky frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna.
Celá trasa má 11 naučných tabulí a propojuje úsek Mimoň–Boseň s již stávající stezkou po bojišti u Jičína. Turisté se seznámí s příčinami, průběhem a následky prusko-rakouské války roku 1866. Jednotlivé zastávky jsou především zaměřeny na události samotných bitev, popisují dění v obcích na bojišti, seznamují s výzbrojí, výstrojí a taktikou jednotlivých armád.
Naučná stezka byla vybudována v roce 2009 Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 ve spolupráci s obcemi Mimoň, Osečná, Ralsko, Rokytá, Klášter Hradiště n. J., Mnichovo Hradiště a Boseň.