„Toto místo skrývá tajemství dějin ve svých zdech. Před třemi lety jsem vlastně náhodou objevil městskou čtvrť Baluty v její dnešní podobě. Vypadá skoro jako na dochovaných válečných fotografiích z doby, kdy zde nacisté zřídili židovské ghetto pro 160 000 obyvatel. Ve zdevastovaných domech zde žije svérázná sociální skupina, která se výrazně liší od obyvatel zbytku Lodže... Jako by dosud existovaly hranice válečného lágru...,“ říká režisér.
Po skončení filmu se diváci novoborského kina rozpovídali a zajímali se především o to, jak na ghetto nahlíží polská vláda či jak filmaře přijali místní starousedlíci. Shodou okolností se mezi novoborskými diváky objevili i potomci českých deportovaných židů, kteří žili v lodžském ghettu, a tak se diskuse s režisérem zajímavě vyvinula.
„Tento film bude promítán po středních a vysokých školách, na podzim je plánováno jeho uvedení na televizních obrazovkách. Chystáme se s ním také do Lodže, kde se uskuteční velká diskuse,“ upozorňuje Pavel Štingl.
„Součástí snímku Zpráva o Lodži je výstava dokumentárních fotografií Karla Cudlína, které jsou k vidění ve foyer novoborského kina do konce tohoto měsíce,“ připomíná organizátor akce Radovan Novotný z Kultury Nový Bor, s.r.o.
Podle knihy Evy Erbenové natočil Pavel Štingl další snímek s názvem O ZLÉM SNU, který zachycuje osud dvanáctileté dívky, která prožila holocaust. Tento film zhlédli žáci základní školy, kteří zcela zaplnili novoborské kino a zasypali režiséra svými dotazy. Starší studenti pak měli možnost vidět PŘÍBĚH TROSEČNÍKŮ PATRIE, který přibližuje osudy několika tisíců židovských uprchlíků z válečné Evropy. „Ti se plavili po moři do Svaté země… Aby se zachránili před koncentračním táborem, zvolili raději roli trosečníků. Jejich přežití bylo jen otázkou náhody a štěstí, “ doplňuje režisér.
Oba dokumenty nabízejí základní ilustraci k výuce historie Československé republiky. „Je vhodné uvést je až po konkrétním výkladu významných historických událostí a základních pojmů, které se k holocaustu vztahují,“ doporučuje učitelům Pavel Štingl.
Tyto unikátní filmy, které jsou vhodné k výuce dějepisu na základních a středních školách, je možné objednat na internetových stránkách režiséra www.k2films.eu.