Do zavedení normy do pracovních procesů MěÚ se na základě usnesení zastupitelstva města pustila radnice ve spolupráci s odbornými konzultanty zhruba před deseti měsíci. V rámci veřejné správy v ČR šlo o pilotní projekt, neboť až doposud se o certifikát jakosti ucházely převážně podnikatelské subjekty a organizace poskytující služby. Byl proto zaštítěn vládou a finančně podpořen státem.
ěhem certifikačního auditu jsme posoudili výchozí stav se současným a zjistili, že systém je dostatečně funkční a zdokumentovaný. Přestože je ještě syrový a ze strany úřadu bude vyžadovat zažití, doporučíme certifikační radě, aby vám certifikát udělila,“ zkonstatoval při závěrečném hodnocení hlavní auditor ing. Miroslav Jedlička. Zároveň zdůraznil, že do budoucna je hlavním smyslem zavedeného systému průběžné zlepšování nastavených postupů. K trendu zlepšování by podle ing. Jedličky mělo přispět i to, že radnice bude průběžně reagovat na připomínky občanů k práci úřadu. Auditoři se pak spolu s odbornými konzultanty, kteří zisk certifikátu přirovnali k řidičskému průkazu, shodli v jednom: „Odvedli jste veliký kus práce. Neměli jste to přitom jednoduché, protože jste byli první. Navíc charakter služeb, které veřejnosti poskytujete, je velice specifický.“
Poděkování za to, že se zavedení normy podařilo, si proto podle starosty Petra Skokana i tajemníka MěÚ ing. Jana Hladonika zaslouží jak odborní konzultanté tak všichni úředníci, kteří se na projektu podíleli a nad rámec svých pracovních povinností řešili problémy, na něž se v průběhu procesu narazilo.
Platnost certifikátu je tříletá a jeho slavnostní předání by se mělo uskutečnit během září. Zhruba za šest měsíců pak radnici čeká první tzv. dohledový audit, kdy už certifikační orgán České společnosti pro jakost nebude posuzovat pouze to, jak úřad dodržuje popsané procesy, ale hlavně do jaké míry funguje trend zlepšování.