(Přepis Výnosu ministerstva vnitra „Porevoluční události v Rumburku“, VII-C-12.504/taj-47, s datem 14. července 1947. Vyšetřování probíhalo pravděpodobně až s dvouletým zpožděním, takže události nejsou ani datovány!)
Schmitzer, křestní jméno neznámo, spolumajitel autodílny v Rumburku, Němec, bližší nezjištěno:
Zastřelen v parku před budovou ONV v Rumburku z popudu revoluční gardy, fungující v Rumburku od května 1945, ježto byly u něho nalezeny odcizené zlaté předměty. Místo pohřbení není známo.
Kittel, Němec, bližší nezjištěno:
Zastřelen v Budyšínské ulici v Rumburku revoluční gardou při pokusu o útěk. Byl příslušníkem SS. Pohřben na hřbitově v Rumburku.
Elstner, Němec, bližší nezjištěno:
Zastřelen v městském parku před budovou ONV v Rumburku místní revoluční gardou, ježto vzdor výzvě neodevzdal zbraně, a tyto pak byly u něho při prohlídce nalezeny. Pohřben na hřbitově v Rumburku.
Neznámý Němec, projíždějící Rumburkem:
Zastřelen na ulici v Rumburku místní revoluční gardou, ježto jiný nezjištěný Němec – vězeň z koncentračního tábora – poznal v něm údajně dozorce jednoho koncentračního tábora, který prý týral vězně. Pohřben na hřbitově v Rumburku.
Richter Antonín, Němec, ředitel spořitelny v Rumburku:
Zastřelen v budově spořitelny v Rumburku jedním z příslušníků polské armády nebo jedním z ozbrojených civilistů polské národnosti, kteří se pokoušeli vyloupiti v rumburské spořitelně pokladny a pracovní stoly. U Richtera byla nalezena uniforma příslušníka branné moci německé. Pohřben na hřbitově v Rumburku.
Nezjištěný Rus nebo Polák, podvodník, vydávající se za komisaře:
Tento muž byl při loupení v rumburské spořitelně náhodně zraněn na ruce a noze střelou z pušky.
Hauk Jan, Němec, zlatník v Rumburku – Peuthert Karel, Němec, kožešník v Rumburku – Scholz Erich, Němec z Rumburku – Müller Jindřich, Němec z Rumburku:
Zastřeleni náhodně při ostřelování budovy spořitelny v Rumburku. Pohřbeni na hřbitově v Rumburku. Střelbu na spořitelnu rumburskou, prováděnou tankem a puškami, rozkázal vzpomenutý již nezjištěný Rus nebo Polák, vydávající se za komisaře, který se domníval, že v budově spořitelny jsou ukryti Němci.
Grohová, rodem Ruska, bližší neznámo:
Zastřelena neznámým pachatelem. Nalezena v lese za tzv. Kolonií u Rumburka. Pohřbena na hřbitově v Rumburku.
Radvan von Papinsky, bližší nezjištěno, říšský Němec:
Zastřelen neznámým pachatelem. Nalezen pod kopcem Dýmník u Rumburku ve značném již rozkladu. Pohřben na hřbitově v Rumburku.
Mnoho dalších Němců, asi 20-30, spáchalo v Rumburku sebevraždu oběšením, zastřelením nebo otravou plynem z obavy před svým odsunem do Německa.
Vyšetřoval: Karel Masejdek, vrchní strážm. SNB, Rumburk
(Toto opožděné a nedbalé „vyšetřování“ desítek úmrtí mělo uvedené činy legalizovat, pokud to bylo možné. Některá tvrzení vzbuzují přinejmenším pochybnosti – odcizené zlaté předměty, pokus o útěk příslušníka SS, identifikace neznámého dozorce jednoho KT nezjištěným vězněm, uniforma Wehrmachtu jako důvod zastřelení ředitele během pokusu o loupež ve spořitelně. Fingované „sebevraždy“ mohly také úspěšně zakrýt stopy loupežných vražd... Podobný protokol bych se styděl podepsat. Možná by bylo vhodné ptát se na podrobnosti rumburských pamětníků, pokud k tomu má některý čtenář podmínky, zájem a čas.)
zpracoval Jan Tichý, Nový Bor