Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Svědectví odsunu (13): Mimoň, Dubá, Horní Vidim

Archiv

Porevoluční události v Mimoni, okres Česká Lípa


Blümmel Rudolf (naroz. 16.10.1897 v Mimoni, úředník, bytem Mimoň, Příkopy 34/II, horlivý nacista) dne 26.5.1945 zemřel ve vězení bývalé německé policejní stanice v Mimoni, kam byl vsazen místní revoluční gardou ihned při vypuknutí revoluce, ježto jej samotní místní Němci označovali jako horlivého nacistu. Byl-li před svou smrtí ztýrán, nepodařilo se zjistiti.
Tischler Richard (naroz. 23.8.1885 v Mimoni, truhlář, bytem Mimoň, Barvířská 12/IV) byl dne 24.5.1945 na rozkaz štábního kapitána Vovsa, velitele čsl. jednotky nezjištěného voj. útvaru, zastřelen neznámým vojínem tohoto útvaru na náměstí v Mimoni, ježto byla u něho v bytě při namátkové prohlídce prováděné čsl. voj. jednotkou nalezena pistole s náboji. Prohlídkám předcházela vyhláška ONV v České Lípě, vyzývající k odevzdání všech zbraní a střeliva nacházejících se v držení německých příslušníků, a upozorňující, že kdo tak neučiní a bude přes to u něho při prohlídce nalezena zbraň, bude zastřelen. Po provedené exekuci byl Tischler ponechán po dva dny na místě pro výstrahu a pak pochován společně s Blümmelem dne 26.5.1945 u lesa na tak zv. Slovanech u Mimoně, kde oba jsou dosud pohřbeni. Rodina Tischlerova byla odsunuta.
Vyšetřoval: Jan Osika, štábní strážmistr SNB


Porevoluční události v Dubé
Nawratil Wenzel (naroz. 17.6.1910 ve Vídni, bytem Vídeň XVI, Neuerkelstrasse 37, false Ivan Petruščak), a neznámý muž přepadli údajně dne 23.6.1945 o 22. hod. na silnici z Vrchovan do Dubé Antonína Balouna, vojína v záloze děl. pl. 1, II. baterie, v Doksech. Baloun se ubránil, Němce Nawratila těžce zranil, kdežto druhý útočník uprchl a nebyl zjištěn. Nawratil zraněním dne 24.6.1945 podlehl a je pochován na hřbitově v Dubé. Pod paží měl vytetovánu nulu jako krevní skupinu.
Baloun udal, že jel na kole z Vrchovan do Dubé. Když na silnici minul dva muže jdoucí po silnici, tito na něho vypálili dvě rány z pistole. Předstíral, že byl zasažen a sjel s kolem na levou stranu silnice a tam spadl vedle příkopu ke stromu. Když se k němu jeden z útočníků přiblížil na tři kroky, vyskočil proti němu a udeřil ho svojí pistolí, kterou byl si již před tím připravil, do pravého spánku a zároveň mu vyrazil z ruky zbraň. Po ráně se útočník skácel. Nevěnoval mu již pozornost v domnění, že je mrtev a sledoval druhého útočníka. Ten se k němu rozběhl, v běhu opakoval svoji pistoli, namířil na něho a zmáčkl spoušť. Rána však nevyšla. Dal rychle svoji zbraň do kapsy a vrhl se na útočníka, kterého povalil na zem. Útočník snažil se jej pistolí, kterou stále držel v ruce, několikráte udeřiti do hlavy, kousal, škrabal a bil jej pěstmi. Přes to však se mu podařilo útočníkovi vyrvati pistoli z ruky a odhodil ji. Při tom mu z této pistole zůstal v ruce nevysvětlitelným způsobem zásobník. A tímto zásobníkem tloukl útočníka do hlavy. Nato se mu podařilo vytáhnouti svoji pistoli a potom konečně útočníka zdolal, a ten zůstal bezvládně ležeti na zemi. Odpočinul si asi dvě minuty, načež sedl na kolo a pokračoval v jízdě do Dubé. Tam mu poskytla ošetření nějaká paní pekařka.
Na toto přepadení upozornila četnický oddíl v Dubé Marie Kraková z Dubé dne 23.6.1945 asi o 22.30 hod. Kraková udala, že manželka pekaře Marie Homolová z Dubé právě ošetřila nějakého vojína čsl. armády, který tvrdí, že byl přepaden. Na základě toho provedli příslušníci četnického oddílu v Dubé poručík Kočička a strážmistr Černý vyšetřování. Na místě činu nalezli těžce zraněného Nawratila, druhého muže na místě ani v okolí nenalezli a nepodařilo se jej vypátrati. Dále nalezli na místě činu ve vzdálenosti asi 15 m od místa zápasu vojenskou pistoli s nevybuchlým nábojem v hlavni. V kapse měl Nawratil jeden zásobník s náboji, hodícími se do nalezené zbraně. Podle vyšetření jedná se o přepadení, jehož příčina nebyla objasněna. Četnický oddíl v Dubé podal pod č. j. 307/1945 dne 27.6.1945 okresnímu soudu v Dubé udání pro pokus vraždy na Wenzela Nawratila, německého vojáka, sloužícího u protileteckého dělostřelectva od r. 1938 v Part Ostpreussen, bojujícího ve Francii a na Balká-ně.
---------------------------------------------------
Richter František (býv. starosta města Dubá a obchodník železem v Dubé) a Stebrich Berthold (ředitel školy v Dubé) zastřeleni ve svých bytech v Dubé v květnu 1945 příslušníky Svobodovy armády, ježto neodevzdali zbraně a tyto byly u nich při domovní prohlídce nalezeny. Po 9. květnu 1945 místní správní komise v Dubé vydala vyhlášku, aby osoby německé národnosti odevzdaly zbraně vlastní nebo nalezené po německé armádě. Krátce poté nezjištěný vojenský útvar Svobodovy armády na svém vyčišťovacím postupu od zbytků německé armády v pohraničí vstoupil do Dubé, a jeho velitel, neznámého jména, vydal nový rozkaz, aby osoby německé národnosti odevzdaly ve stanovené lhůtě zbraně, ježto stále docházelo k přestřelkám s příslušníky německé armády a SS, ukrývajícími se v lesích okolo Dubé, a bylo podezření, že jsou občany německé národnosti podporováni. Po uplynutí stanovené lhůty k odevzdání zbraní provedli příslušníci tohoto útvaru domovní prohlídky, při nichž nalezli u Němců Richtera a Stebricha v bytě pod podlahou ukryté zbraně, a ihned po nálezu je na místě zastřelili. Dal-li k tomuto postupu rozkaz velitel tohoto útvaru, nepodařilo se zjistiti.
Vyšetřovali: Jan Poláček, praporčík SNB; Karel Martínek, štábní strážmistr SNB.


Porevoluční události v Horní Vidimi, okres Dubá
Pro zastřelení tří Němců byl vyšetřován Jaromír Roštík, naroz. 8.7.1923 ve Vlašimi, svobodný, kovosoustružník, české národnosti. Jmenovaný po svém propuštění z vězení v Litoměřicích druhého dne, t. j. 10.5.1945, přišel s neznámým Němcem do Horních Osinalic, okres Dubá, a tam se vydával za komisaře pro celé okolí. Prováděl v okolí domovní prohlídky, zabavoval potraviny i jiné věci a dával příkazy RG z Čakovic tam přidělené, a i místním správním komisím. Dále prováděl různá vyšetřování a je podezříván, že při tom zastřelil, nebo dal k tomu popud, Wilibalda Schwarze, Minkse a Stibitze z Horní Vidimi, kteří byli usmrceni v květnu 1945. Schwarz prý byl členem gestapa a měl ještě jiné funkce, Minks a Stibitz měli býti vyššími funkcionáři strany NSDAP. Činnost Roštíkovu vyšetřoval revoluční soud v Mělníce dne 3.10.1945, a případ pak předal dne 3.7.1946 mimořádnému lidovému soudu v Praze. Tento soud vzhledem k tehdejšímu pobytu Roštíkovu, který v průběhu vyšetřování stal se hospodářským vedoucím ve sběrném středisku ve Varnsdorfu, postoupil případ k projednání krajskému soudu v Č. Lípě. Roštík byl dne 22.11.1946 zatčen a dodán do vazby krajského soudu v Č. Lípě, kde proti němu vedené trestní řízení podle §§ 134, 135 tr. z. a dle §§ 197, 199 tr. z. pod č. j. 3.423/46 bylo dne 1.9.1947 zastaveno podle § 112 tr. ř.
Vyšetřovali: Jan Poláček, praporčík SNB; Karel Martínek, štábní strážmistr SNB.
(Opožděné a dost nedbalé „vyšetřování“ mělo spíš uvedené činy legalizovat. Některá tvrzení vzbuzují přinejmenším pochybnosti.)
Archivní dokumenty přepsal Jan Tichý.