V České Lípě se svatební obřady odehrávají v obřadní síni zdejší radnice, dále v ambitu Vlastivědného muzea a galerie a od loňského roku také zcela nově v historickém sklepení vodního hradu Lipý. Svou svatební premiéru si hrad odbyl první letní měsíc, kdy se zde odehrála pravděpodobně první svatba za celou jeho bohatou historii, která sahá až do 13. století. „Sklepení vodního hradu má své osobité kouzlo,“ uvádí starostka města Česká Lípa Hana Moudrá, která byla zároveň prvním oddávajícím na tomto místě. „Právě pro jeho nenapodobitelnou atmosféru se hrad stává častým místem pro svatební obřady především právě v tuto dobu, tedy v letních měsících.“ Někteří svatebčané však v těchto dnech využijí také zahrad svých příbytků, a tak se oddávající vydávají na zelená prostranství českolipských rodinných domků. Za neobvyklou svatbu se dá rovněž považovat letošní obřad při odstartování tradičního českolipského klání neobvyklých plavidel na řece Ploučnici, závodu s názvem Neckyáda.
Netradiční svatební obřady se však také letos konají na dalších místech mimo Českou Lípu. „Oblíbeným místem je například zahrada penzionu v nedaleké obci Litice nebo také přímo na Vísecké rychtě v Kravařích,“ uvádí dále starostka Hana Moudrá. „Musím říci, že také venkovské prostředí, kde se vše odehrává v lidovém stylu, má svůj příznačný šarm.“ V letošním roce se v prvním čtvrtletí roku odehrálo celkem 23 svateb, za následující období je to poté více než 60.
„Počty svatebních obřadů bývají v posledních letech přibližně stejné,“ uvádí vedoucí českolipské matriky Iva Horáková.“V loňském roce se v prvním čtvrtletí jednalo o 22 svateb, v druhém o 60, ve třetím o 84 a v poslední dekádě roku o 31 svateb. Tradičně se tento počet navyšuje právě v letních měsících,“ dokončuje na závěr Iva Horáková.