Na tento článek jsem se moc těšila, protože je to veselé, ale hlavně vděčné téma. Týká se vaření pro naše nejmenší, toho, jak dětem nachystat dobré, ale hlavně kvalitní jídlo. Uvařit dětem je snadné a může to být velmi rychlé a rozmanité.
Dnešním trendem je velmi často dávat dětem hotové příkrmy. Vyklopit zavařovanou konzervu do misky, ohřát a je to. Ale proč? Protože je to snadné!
Jenže dětem už od prvního roku věku můžeme vařit úplně všechno, jen se to musí přizpůsobit dětské chuti a schopnosti jídlo kousat. Přináší to velkou radost, když dětem chutná a když pak mají svá oblíbená jídla. A zvlášť, když začnou mluvit a chválí Vám to, chtějí přidat nebo si pak přejí, abyste jim uvařili to, co mají nejvíc rádi.
ZDRAVÉ, A PŘECE DOBRÉ
Obecně panuje názor, že zdravé věci nebývají zrovna chutné. Ale co je to vlastně zdravé dětské jídlo? Je to především jídlo, kde jsou zastoupeny důležité živiny, málo soli, ale hlavně – co nejméně chemie! Existují desítky jídel, kde se použije zelenina, brambory, také se může použít libové maso, lehce se to podusí na másle a je to všechno rychle hotové. Děti také milují polévky a taková polívčička a chleba s máslem, i to může být ideální oběd. Rozhodně, pokud je to teplé maminčino jídlo, tak to nenahradíte ničím.
NĚKOLIK ŠIKOVNÝCH TYPŮ NA JÍDLO PRO DĚTI:
1) Dušená zeleninka na másle a brambory : Tady můžete použít libovolnou zeleninu – oblíbená je např. mrkev, brokolice, mrkev s hráškem, ale také můžete podusit květák nebo cuketu. Zeleninu podusíme, aby byla opravdu měkká a k této zelenině dáme vařené brambory. Jídlo můžeme malým dětem rozmixovat nebo rozšťouchat.
TIP! K této dušené zelenině můžeme stranou na menším kastrůlku také podusit malé kousky kuřecího, vepřového nebo hovězího masa. Základem je, aby maso bylo opravdu měkké.
2) Přírodní plátky masíčka s bramborovou kaší : vepřové, kuřecí nebo telecí maso nakrájíme na tenké plátky, naklepeme a mírně osolíme. Osmažíme na másle mírně a pomalu po obou stranách. K řízečkům uvaříme bramborovou kaši a dětem ji omastíme tím, co se vypeklo při smažení.
TIP! Do výpeku z masa na pánvi můžeme přidat trochu vody, povařit, zahustit trochou hladké mouky a vytvořit tak jednoduchou omáčku. V této jednoduché omáčce můžeme povařit např. hrášek.
3) Kuřecí maso v omáčce s rýží: Osmahneme cibulku a když zrůžoví, tak na ni přidáme na kousky nakrájené kuřecí maso a necháme dusit, aby si maso pustilo šťávu. Dusíme asi 15 min., pak přidáme nakrájená rajčata, asi 150 ml vody, mírně osolíme a provaříme, dokud se rajčata nerozpadnou na kaši. Nakonec zahustíme hladkou moukou rozmíchanou v malém množství vody, krátce provaříme. Podáváme s rýží.
TIP! Místo rajčat můžeme do omáčky přidat např. kukuřici nebo žampiony, zkrátka cokoliv, co Vašemu dítku chutná J
4) Těstoviny: Těstoviny jsou vděčným jídlem, protože je můžete uvařit velmi jednoduše a rychle s několika omáčkami a toto obměňovat. Děti těstoviny milují, většinou mají rádi všechny druhy, akorát špagety se jim špatně jedí, protože jsou dlouhé a malé děti je neumí jíst.
TIP! Doporučuji tyto dva základní druhy omáček – Rajčatová: Pokrájená rajčata podusíme na másle s bazalkou; smetanová: v rozehřáté smetaně rozpustíme sýr-NEVAŘIT! Do omáček pak podle fantazie můžeme přidat třeba na kostičky nakrájenou šunku nebo kousky kuřecího masa podle toho, co Vašemu dítěti chutná.
Samozřejmě, vaření dětem je široké téma a dalo by se k němu napsat ještě mnoho rad, tipů, receptů a nápadů. Zde bych ale na závěr ještě ráda poznamenala, že pokud dětem nebude něco chutnat, není to Vaše chyba. Děti někdy nejedí věci, které mohou většině ostatních chutnat a musí si k těmto jídlům samy „dozrát“. Moje dcera třeba dlouho nejedla bramborovou kaši. Nenutila jsem ji a jednoho dne ji sama začala jíst.
Pokud budete dětem vařit, zvyknou si na to, že jídlo je rozmanité a budou jíst vyváženě maso, zeleninu, těstoviny, zkrátka všechno a bude jim to připadat úplně normální. Pokud budete Vašim dětem vařit, mnohonásobně se Vám to zúročí a děti to dovedou oplatit tím nejhezčím způsobem