Dnes je 10. 04. 2025
svátek má Darja

Středověká šatlava v České Lípě pomalu vstává z trosek

Archiv

Zatím se na ní ale intenzivně pracuje. Objekt už má nové krovy a dokončuje se střecha tak, aby bylo možné v zimě přesunout práce dovnitř, řekl dnes ČTK ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček. Rekonstrukce přijde na 19,3 milionu korun, většinu nákladů uhradí EU.


Bývalé městské vězení je masivní středověká kamenná stavba v centru města. Je mimořádně cenným dokladem prolínání různých stavebních období, vedle gotických prvků jsou tam části z období renesance i prvky barokní. Od roku 1958 je šatlava kulturní památkou, už v té době ale nebyla využívána a její stav byl velmi špatný. "To, že objekt nebyl využit, má ale i své výhody, nevznikly tam žádné nevhodné socialistické přestavby, a tak se zachovalo hodně původního," řekl Vitáček. Archeologové při průzkumu odhalili například původní malby či fasády a další cenné detaily, které tak budou zachráněny pro další generace. "Objevily se tam i výrazné barvy jako modrá a zelená, což je poměrně unikátní," poznamenal Vitáček.


Vlastivědné muzeum v České Lípě, jehož součástí se nové muzeum stane, usiluje o rekonstrukci šatlavy už řadu let. Nový objekt nutně potřebuje, prostory augustiniánského kláštera, ve kterém sídlí od roku 1968, podle ředitele sbírkám nestačí. Už v polovině 90. let minulého století se proto v šatlavě uskutečnil stavebně-historický průzkum. Před 11 lety opravilo město přilehlou Vězeňskou ulici, což usnadnilo i rekonstrukci památky.


Šatlava bude po rekonstrukci sloužit archeologům, kteří tam budou mít pracoviště, expozice i depozitář. Pro návštěvníky bude zřízena expozice věnovaná výzkumu jeskyní. "Vhodně zaklenuté suterénní prostory chceme částečně upravit do podoby jeskyně, kde se veřejnost bude moci seznámit se zajímavými nálezy ze severovýchodních Čech," řekl Vitáček. Druhá expozice bude věnována dějinám středověké České Lípy a zdejší hrnčířské výrobě. Obě expozice přivítají první návštěvníky počátkem roku 2011.