Zelení s tím zásadně nesouhlasí. Krajská organizace Strany zelených v Libereckém kraji by nebyla proti optimalizaci škol, pokud by skutečně znamenala zlepšení současného stavu. Vzhledem ke všeobecně známé kritické finanční situaci škol v Libereckém kraji se však obáváme, že takzvaná optimalizace je spíše snahou ušetřit za každou cenu peníze, které byly neuváženě užity na financování zbytečných a nepotřebných věcí. Liberecký kraj dokázal v minulosti najít peníze jak na přípravu mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009, tak i peníze na výstavbu multifunkční arény v Liberci či vydávání některých výpravných publikací.
Předseda krajské organizace Jan Korytář k tomu říká: „Namísto programu optimalizace škol bychom uvítali spíše program rozvoje středních škol tak, aby stav budov a úroveň jejich vybavení stejně jako zavádění moderních metod výuky odpovídalo požadavkům 21. století.“
Žádáme proto, aby bylo rušení středních škol a učilišť, které tuto tzv. optimalizaci provází, okamžitě zastaveno, a další kroky skutečné optimalizace byly lépe promyšleny. Konečná verze optimalizace škol by měla být výsledkem důkladné diskuse mezi zástupci kraje, škol, rodičů, zástupců jednotlivých měst a zaměstnavatelů.
První místopředseda krajské organizace Miloslav Lomič dodává: „Za největší nehoráznost považuji to, že praktická likvidace kvalitních a fungujících škol je vydávána za optimalizaci. Centralismus a koncentrace jsou metody, které připomínají dobu totality a její snahu mít vše na jednom místě a pěkně pod kontrolou.“
Člen krajské rady Miroslav Hudec doplňuje: „Po tzv. optimalizaci škol může přijít např. optimalizace železniční dopravy či optimalizace sociálních služeb. Je však třeba nazývat věci pravými jmény. Jedná se o rušení vybraných částí sítě, což může být i ku prospěchu věci, ovšem změny podobného rozsahu a dopadu nelze provádět bez široké diskuse a zapojení co nejvíce zainteresovaných skupin.“