Tento ročník se bude vymykat doposud zaběhlým pravidlům. Uskuteční se na podzim roku 2OO5, to znamená, že se zkracuje dvouletá pauza mezi jednotlivými ročníky na jeden rok. Z hlediska dramaturgického plánu uvede vedle duchovní hudby také hudbu světskou.
V rámci 1. ročníku zazněla v českolipských chrámech díla duchovní hudby od gregoriánského chorálu po soudobou tvorbu. Ve 2. ročníku se rozšířil nejen počet koncertů, ale i žánrový a repertoárový záběr, úspěšně spojil hudební tradici protestantskou, katolickou a pravoslavnou. Dramaturgie 3. ročníku korespondovala s probíhajícím rokem české hudby a jako druhou linii zvolila téma „ Europa Sanctorum “ - Evropa svatých.
Oproti minulým ročníkům, které prezentovaly výhradně hudbu duchovní, se tentokrát festival vydává jinou cestou. V rámci pěti koncertů budou představena významná a oblíbená hudební díla velkých skladatelů posledních čtyř staletí z oblasti duchovní i světské. Pořadatelé festivalu zajistili účast špičkových interpretů a souborů domácích i ze zahraničí.
Zahajovací koncert (8.9.) bude opravdovým zážitkem jak pro milovníky vážné hudby, tak i jazzu. Protagonistou tohoto koncertu je osoba z nejpovolanějších - Jiří Stivín, pro něhož je toto žánrové propojení zcela přirozené. Spolu s jazzovým kvartetem a dvěma vokalistkami budou improvizovat na skladby ze sbírky duchovních písní Loutna česká A. V. Michny z Otradovic. „Kvartet pro konec času“, slavné dílo Oliviera Messiaena napsané v zajateckém táboře v době 2. světové války, uvede na koncertě konaném 15.9. soubor Ensemble Messiaen. Hlavní osou ideové náplně skladby je Apokalypsa sv. Jana a Messiaenova hudba v meditativním i relaxačním slova smyslu může pro vnímavého posluchače znamenat nesmírné vnitřní duchovní naplnění.
Varhaník Jaroslav Tůma se specializuje především na hudbu starších slohových období a ve svém recitálu (koncerty 22.9., 28.9.) představí díla od středověku po 20. století.
Na počest svátku sv. Václava, patrona české země, zazní varhanní improvizace na téma chorálu "Sv. Václave" . V podání Collegia Gabriely Demeterové a sólistky Gabriely Demeterové uslyšíme nejslavnější Vivaldiho cyklus houslových koncertů -„Čtvero ročních dob“ (koncert 29.9.). Dále zahrají Divertimento B dur W.A.Mozarta a Suitu pro smyčce L.Janáčka. V kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy po několika desetiletí opět zazní hudba.
Návštěvníci dalšího festivalového koncertu (1.10.) uslyší světoznámý pěvecký dětský sbor Severáček z Liberce, který přednese převážně duchovní písně a skladby od českých autorů od středověku až po soudobou tvorbu.
Ryze duchovní hudbu přinese závěrečný koncert (6.10.), který můžeme zároveň pokládat za dramaturgický vrchol celého festivalu: v podání souboru Collegium 1704 zazní monumentální kompozice J.S. Bacha Missa h mol. Za účasti vynikajících sólistů a orchestru hrajícího na dobové nástroje budeme mít jedinečnou možnost vyslechnout dílo, které nebývá v naší zemi příliš často uváděno. Samotný soubor patří k nejlepším evropským orchestrům zaměřujícím se na tzv. autentickou interpretaci.
V doprovodném koncertu (6.9.) se představí dáma českého šansonu Hana Hegerová se skupinou Petra Maláska.
Součástí festivalu bude výstava fotografiích propojených s myšlenkami Zdeňka Pokorného. Výstava nese název Itálie, líbezná paní.
Úspěch minulých ročníků českolipského hudebního festivalu – překvapivě vysoká návštěvnost, zájem médií, podpora a ochota církve, městského zastupitelstva a nejrůznějších institucí – to vše povzbudilo pořadatele v odvaze pokračovat v započatém díle a pilně udržovat nově založenou tradici. Cítíme zodpovědnost, a hlavně přesvědčili jsme se o důležitosti vytváření takovýchto kulturních projektů, které významně posilují a ovlivňují společenský a kulturní život celého regionu.
Vzhledem k poloze a historii města je nezanedbatelná česko – německá hudební spolupráce, např. v Bachově Mši h moll účinkuje drážďanský sbor se sólisty z celé Evropy. Pestrá nabídka koncertů jistě uspokojí i nejnáročnější posluchače. Festival se od počátku může chlubit pečlivým výběrem hudebních děl a jejich špičkovým provedením. Kvalitní živá hudba tak přichází do regionů vzdálených od hudebních center a přináší jejich obyvatelům mnoho nevšedních zážitků.
Věříme, že i tento ročník splňuje všechny předpoklady vysoké úrovně a milovníky dobré hudby nezklame.
A nyní k otázce.
Agentura Trifolium zastupuje sbor interpretující středověkou duchovní hudbu. Tento soubor byl založen již v osmdesátých letech 20.st. Davidem Ebenem. Stačí nám napsat do konce července, jak se soubor jmenuje, a můžete vyhrát dvě abonentky na celý letošní ročník festivalu. Jako vždy využijte adresu barta@i-noviny.cz a počkejte, jestli vás vylosujeme.
Vstupenky lze rovněž rezervovat na adrese www.trifolium.cz. Abonentky na celý festival je možné zakoupit v kanceláři kulturního domu Crystal za 350,- Kč.