Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Soud s muži zapletenými do vraždy skončil dalším krachem

Archiv

Zločin se odehrál již v říjnu 1998 a cestu k pravomocnému rozsudku blokují obžalovaní. Od roku 2000 se při hlavním líčení nesešli ani jednou všichni čtyři. Nyní chyběli Jan a Petr Mlázovští, řekla předsedkyně senátu Olga Fričová.


"Jan Mlázovský naposledy žil pod cizím jménem v azylovém domě v Praze. V roce 2006 odtamtud ale odešel a je nezvěstný. Petr Mlázovský bydlí v Sokolově, obsílky s předvoláním hlavnímu líčení ale nepřebírá a policisté ho nedokázali najít a dopravit k soudu," uvedla Fričová.


Z vyšetřování i z procesu vyplynulo, že obžalovaní se na vraždě předem nedomluvili. Jeden z nich ale ztratil nervy, když se taxikář bránil, a bodl ho nožem do krku. Prořízl mu tepnu a hrtan. Lupiči pak oběti sebrali 800 korun a kalkulačku.


Po vraždě kriminalisté zjistili, kdo jel v osudové chvíli s taxikářem v autě. Mezi vypátranou čtveřicí mladíků označili i pachatele brutálního zločinu a soudce Jaroslav Hrabálek odsoudil v roce 2000 za vraždu ke čtrnáctiletému vězení Milana Kičuru. Další tři muže potrestal za loupež - Kičurova mladšího bratra Davida čtyřmi lety vězení a sourozence Petra a Jana Mlázovské sedmi a pěti roky.


Milan Kičura se však odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, který rozsudek zrušil a případ vrátil k doplnění důkazů do Liberce. Než začal krajský soud vraždu znovu projednávat, nebyl už ani jeden z mužů ve vazbě a zatím neuskutečnilo ani jedno hlavní líčení. Pokaždé scházel alespoň jeden z obžalovaných.


Hrabálek přestal předloni u Krajského soudu v Liberci pracovat a kauzu po něm převzala Fričová. Proti Janu Mlázovskému by nyní mohla vést řízení jako proti uprchlému, ale bez Petra Mlázovského se proces neobejde. Kičura totiž svaluje vinu za vraždu na jednoho ze zbývajících tří lupičů, výpovědi se rozcházejí a Fričová potřebuje u hlavního líčení alespoň oba bratry Kičury a Petra Mlázovského.


I kdyby se soudkyni podařilo začít hlavní líčení bez Jana Mlázovského, rozsudek vynese pravděpodobně až za několik let. Proces se musí konat celý od začátku a obžalovaní mají právo požádat o to, aby se opakovaly výslechů všech svědků. Neochota svědků vypovídat v obnovených procesech je přitom v Česku značná. Obžalovaní se navíc často procesům úspěšně vyhýbají, nepřebírají soudní obsílky nebo se někam přestěhují. Rovněž se omlouvají kvůli nemocem.